04.9
17:59

Με όργια Νάνου έρχεται η ΑΕΚ που θέλουμε

Ο Μπουονανότε είχε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, ο Κρισάντους βρήκε δίχτυα, όμως το γεγονός της βραδιάς στο Αγρίνιο (φιλικό 3-0 επί του Παναιτωλικού) ήταν η επιστροφή του ηγέτη Πέτρου Μάνταλου στην ενεργό δράση. Η ΑΕΚ με όλους μέσα θα είναι αυτή που θέλουμε και περιμένουμε.

Οι Κιτρινόμαυροι παρά τις απουσίες και τις ευκαιρίες που έδωσε σε όλους ο Τραϊανός Δέλλας έδειξε φρεσκάδα και πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στον Παναιτωλικό. Σκόραραν οι Μπουονανότε, Κρισάντους και Βασιλαντωνόπουλος, επέστρεψαν στην αγωνιστική δράση οι Μάνταλος και Κορδέρο.

Φρεσκάδα και δύο γκολ

Με… μαέστρους τους Μπουονανότε και Κρισάντους η ΑΕΚ παρουσιάστηκε… φρέσκια στο φιλικό κόντρα στον Παναιτωλικό και κατάφερε να προηγείται στο σκορ με 2-0 από το πρώτο 45λεπτο.

Την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα την είχε ο Μπουονανότε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο Στεφανάκος απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στο 18ο λεπτό, οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Κρισάντους κέρδισε πέναλτι, με τον Μπουονανότε να το εκτελεί εύστοχα και να ανοίγει το σκορ στο Αγρίνιο. Μερικά λεπτά αργότερα ο Ουάρντα προσπάθησε να απειλήσει, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε το πλασέ του, ενώ στο 28ο λεπτό ο Στεφανάκος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το φάουλ που εκτέλεσε ο Γκάλο.

Δέκα περίπου λεπτά αργότερα η Ένωση διπλασίασε τα τέρματά της με σκόρερ τον Κρισάντους. Ο Ντίντακ σέντραρε από αριστερά, ο Ανάκογλου έστρωσε την μπάλα στον επιθετικό της Ένωσης, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονο, ο Μπαρμπόσα είχε την ευκαιρία να σκοράρει το τρίτο γκολ της ΑΕΚ, μετά την εντυπωσιακή μπαλιά του Σιμόες, ωστόσο το σουτ που έπιασε πέρασε ελάχιστα άουτ.

Επέστρεψαν Μάνταλος – Κορδέρο

Στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού αγώνα της ΑΕΚ με τον Παναιτωλικό δεν δημιουργήθηκαν πολλές φάσεις.

Στο 55ο λεπτό ο Ανέστης απέκρουσε το σουτ του Κάπελ, ενώ μερικά λεπτά αργότερα το ίδιο έκανε και με την κεφαλιά του Κούσα. Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απείλησε με σουτ του Μπουονανότε, ενώ στο 74ο λεπτό ο Κρισάντους πέρασε στον Ανδρεόπουλο, ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 80ο λεπτό ο Βούρας συνέχισε το έργο του Ανέστη και με τα πόδια δεν άφησε τον Βασιλείου να σκοράρει, με την Ένωση να καταφέρνει τελικά να σκοράρει λίγο αργότερα ακόμα μια φορά.

Συγκεκριμένα, στο 86ο λεπτό ο Μάνταλος με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε την μπάλα στον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Παναιτωλικός: Στεφανάκος (46’ Κυριακίδης), Κουτρομάνος(46’ Μπεχαράνο), Κούσας (71’ Βασιλείου), Παπάζογλου, Μαρτίνεζ, Μάκος (71’ Χαντάκιας), Μάρκος Πάουλο (46’ Ρουσκουσέδας), Ουάρντα (61’ Ρομέρο), Καπέλ (79’ Μίλιο), Μαρκόφσκι (71’ Παπουτσογιανόπουλος), Βιγιαφάνεζ(71’ Καμαρά)

ΑΕΚ: Ανέστης (59’ Βούρας) , Ντίντακ(69’ Πεταυράκης), Άρθο(65’ Κολοβέτσιος), Λαμπρόπουλος, Γκάλο (59’ Βασιλαντωνόπουλος), Γιόχανσον (59’ Ανδρεάδης), Σιμόες(69’ Φαγιέ), Μπαρμπόσα (59’ Σοϊλέδης), Μπουονανότε (74’ Μάνταλος), Ανάκογλου (74’ Ανάκογλου), Κρισάντους

Κίτρινες: Κούσας, Λαμπρόπουλος,

Διαιτητής: Βασίλης Παναγιωτόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)

Βοηθοί: Κώστας Καλαμπόκης, Θανάσης Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας)

4ος: Παναγιώτης Κέκελος (Αιτωλοακαρνανίας)