31.8
16:19

Με το δεξί κόντρα στον Παναθηναϊκό

Με το δεξι ξεκίνησε το πρωτάθλημα η ΑΕΚ, αφού κέρδισε τους τρεις βαθμούς στο μεγάλο Αθηναϊκό ντέρμπι του ΟΑΚΑ, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, για την πρώτη αγωνιστική, σαν σήμερα το 2008.

Ο δικέφαλος στα φιλικά είχε προβληματίσει αρκετά με τις εμφανίσεις του και ο νέος προπονητής, Γιώργος Δώνης, άρχισε νωρίς να αμφισβητείται. Στο ντέρμπι, ωστόσο, ο Έλληνας τεχνικός κέρδισε κατά κράτος τον αντίπαλο του Χένκ Τεν Κάτε, αιφνιδιάζοντας τον με πολλές εκπλήξεις στη βασική σύνθεση αλλά και το στήσιμο της ομάδας.

Στο 20ο λεπτό ο Εντίνιο άνοιξε το σκορ με εκπληκτική προσπάθεια και στις καθυστερήσεις ο Μπλάνκο με πέναλτι έκανε το 2-0. Στην επανάληψη και πάλι η ένωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε κάποιες ευκαιρίες να αυξήσει το σκορ. Οι πράσινοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με ένα τυχερό γκολ του Καραγκούνη στο 93ο λεπτό του αγώνα.

Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο Ζοζέ Μουρίνιο, τεχνικός της Ιντερ εκείνη την εποχή, που ήρθε στο Μαρούσι για να δει από κοντά τον Παναθηναϊκό, αφού οι δυο ομάδες ήταν στον ίδιο όμιλο του champions league.

Η σύνθεση του Γιώργου Δώνη ήταν, Σάχα, Ράμος, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος, Χουάνφραν, Ρίκκα, Μπασινάς, Πλιάτσικας (83′ Καφές), Σκόκο (90′ Αλεξόπουλος), Εντίνιο (66′ Λαγός), Μπλάνκο

Πηγή: videoparis