26.8
09:25

Πρόκριση μετά από πολλές περιπέτειες

Η ΑΕΚ αν και έπαιξε με τη φωτιά, στα τελευταία λεπτά του αγώνα, πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Europa league, μετά το ισόπαλο 1-1 με την Νταντί Γιουνάϊτεντ στη φάση των play-off, μια μέρα σαν σήμερα το 2010.

Το γκολ της ένωσης ήρθε στο 23΄ με τον Πάπα Μπούμπα Ντιόπ να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με τα κιτρινόμαυρα. Από εκείνο το λεπτό και μετά ο δικέφαλος κάθισε, οι Σκωτσέζοι δεν παρουσίασαν τίποτα ιδιαίτερο, όμως από το πουθενά ισοφάρισαν με τον Ντέϊλι στο 78ο λεπτό. Το ματς έγινε θρίλερ με τους Βρετανούς να πιέζουν ψηλά και να χάνουν και μια μεγάλη ευκαιρία στο 84΄.

Η περιπέτεια της ΑΕΚ σταμάτησε με την πρόκριση, όμως για να φτάσει ως εκεί αντιμετώπισε πολύ μεγαλύτερα προβλήματα εκτός αγωνιστικού χώρου. Η αρχή έγινε τις πρώτες ημέρες του Αυγούστου, όπου η διοίκηση του ΟΑΚΑ αποφάσισε την αλλαγή χλοοτάπητα στο γήπεδο.

Οι εργασίες καθυστέρησαν αρκετά, με την ολοκλήρωση δεν έγινε σωστή διαδικασία ώστε ο νέος τάπητας να δέσει, το χόρτο δεν ποτίζονταν σωστά με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν λακκούβες και ο αγωνιστικός χώρος να γίνει ακατάλληλος. Πέντε ημέρες πριν τον αγώνα της ΑΕΚ με την Νταντί είχε παίξει φιλικό ο Παναθηναϊκός με την Τζένοα σε γήπεδο χωράφι, επιδεινώνοντας την κατάσταση του. Το γήπεδο κρίθηκε ακατάλληλο με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό να ψάχνουν έδρες για τα Ευρωπαϊκά παιχνίδια τους. Η ένωση κατέληξε στη Νέα Σμύρνη.

Οι αφιλόξενοι οπαδοί του προσφυγικού Πανιωνίου τρεις μέρες πριν τον αγώνα έσκαψαν το γήπεδο τους προκαλώντας ζημιά στον αγωνιστικό χώρο, έσπασαν τα τέρματα και έβαλαν φωτιά στους πάγκους ώστε το γήπεδο να κριθεί ακατάλληλο. Ύστερα από όλα αυτά μπήκαν στα γραφεία της ομάδας και έκαναν κατάληψη, ο παραλογισμός τους συνεχίστηκε με την ανακοίνωση που εξέδωσαν, που λίγο ως πολύ η δικαιολογία για όλα αυτά που έγιναν ήταν ότι τελευταία φορά που παραχώρησαν την έδρα τους έγιναν ανυπολόγιστες ζημίες μέσα και έξω από το γήπεδο.

Μπροστά σε μεγάλο κίνδυνο το Ελληνικό ποδόσφαιρο να υποστεί και άλλο ρεζιλίκι, ο Ολυμπιακός αναγκάζεται, με την βοήθεια της ΕΠΟ, να παραχωρήσει το «Γ.Καραϊσκάκης» στην ΑΕΚ με τον όρο να μην έχει κιτρινόμαυρους φιλάθλους.

Ο αγώνας τελικά έγινε στο Φάληρο με 500 περίπου Σκωτσέζους οπαδούς και άδειο από ενωσίτες χωρίς να είναι τιμωρημένη η ομάδα.

Η σύνθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν: Σάχα, Γεωργέας (46′ Γκέντσογλου), Γιάχιτς, Μανωλάς, Λαγός, Μάκος, Ντιόπ, Καφές, Λεονάρντο (89′ Καράμπελας), Σκόκο, Τζεμπούρ (58′ Μπλάνκο)

Πηγή:videoparis