25.8
12:16

Τεσσάρα και χατ τρικ του Ντέμη (vid)

Η ΑΕΚ 15 βραδιές νωρίτερα έσωσε την παρτίδα, τελευταία λεπτά, στην Ουγγαρία και επέστρεψε στην Ελλάδα με ήττα 4-2. Η Φερεντσβάρος είχε προηγηθεί 4-0 και τα γκολ των Νικολαϊδη, Σέμπουε κράτησαν ζωντανή την ένωση.

Σαν σήμερα στο στάδιο «Ν.Γκούμας» ο δικέφαλος αντιμετώπισε τους Μαγυάρους στην ρεβάνς, του δευτέρου προκριματικού γύρου του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Οι κιτρινόμαυροι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντέμη Νικολαϊδη παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 10ο λεπτό είχαν ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Ντέμη έγινε το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα με εκτέλεση πέναλτι του ίδιου η ΑΕΚ είχε το σκορ πρόκρισης. Οι Ούγγροι τα είχαν χαμένα, αφού οι κιτρινόμαυροι παίκτες έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο και στο 26΄ο Μαλαδένης κέρδισε άλλο ένα πέναλτι που εκτέλεσε και πάλι εύστοχα ο «Ντεμίνιο», ο οποίος σημείωσε το πρώτο του χατ-τρικ με την ΑΕΚ στην Ευρώπη.

Στην επανάληψη η ένωση έπαιζε χωρίς άγχος και στο 64΄ ο Γιώργος Δώνης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ εκτοξεύοντας το στο 4-0. Η ομάδα της Φερεντσβάρος φάνηκε λίγη μέσα στο γήπεδο και έδειξε ότι η νίκη στον πρώτο αγώνα μάλλον τυχαία ήταν.

Η σύνθεση του Ντράγκοσλαβ Στεπάνοβιτς ήταν, Ατματζίδης, Μάρκος, Μπαμπούνσκι (43 Λάκης), Κωστένογλου, Μαλαδένης (56 Δώνης), Σαβέβσκι, Νικαλαϊδης, Κοπιτσής (50 Γκρέταρσον) Ζήκος, Κασάπης Καλλιτζάκης.

Πηγή: videoparis