24.8
05:53

Απλός και αποτελεσματικός

Στα παιχνίδια με Σεβίλλη και Ίντερ ο Ρόναλντ Βάργκας έδειξε κάποια δείγματα από το ταλέντο του, ωστόσο στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν παρουσιάστηκε έτοιμος να κάνει αυτά για τα οποία τον επέλεξε η ΑΕΚ.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης με τον Πλατανιά, ο Βάργκας ζητούσε μπάλα από τους συμπαίκτες του, προωθούσε το παιχνίδι, ενώ ήταν και σωστός στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

Μάλιστα, χρειάστηκε να περάσουν μόλις 26 λεπτά για να πετύχει και το πρώτο γκολ της Ένωσης στη Σούπερ Λίγκα, όταν μετά από ωραία ασίστ του Γιόχανσον, ο Βάργκας με προβολή έκανε το 1-0.

Ο Βενεζουελάνος αγωνίστηκε σαν δεκάρι και χωρίς να είναι φλύαρος, μεταβίβαζε σωστά την μπάλα στους συμπαίκτες του, ενώ θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλο τέρμα, αλλά ο Ολίμπα έδιωξε την μπάλα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 66’ ο Βάργκας άφησε τη θέση του στον Ανάκογλου και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο, ενώ μετά το ματς ο ίδιος εμφανίστηκε ξετρελαμένος με τους οπαδούς του Δικεφάλου.

Στο πρόσωπο του Βάργκας η ΑΕΚ έχει βρει έναν παίκτη με πολλές ικανότητες στην περιφέρεια, ο οποίος μπορεί να φτιάχνει παιχνίδι και σε κάποιες περιπτώσεις να σκοράρει κιόλας. Όπως προχθές το βράδυ.