23.8
09:06

Για 4η φορά στους ομίλους του Champions League (vid)

Με το θριαμβευτικό 3-0 η ΑΕΚ πέρασε στους ομίλους του champions league για τέταρτη φορά στην ιστορία της.

Η ένωση ξεκίνησε μουδιασμένα απέναντι στη Χάρτς, οι Σκωτσέζοι μάλιστα έχασαν δυο ευκαιρίες με τους 45000 κιτρινόμαυρους οπαδούς να έχουν πάθει ταχυπαλμίες. Από το 25ο λεπτό και μετά ο δικέφαλος επικράτησε πλήρως. Στο 29΄ οι Σκωτσεζοι έμειναν με δέκα, μετά από αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Μπρεγιέ, κάνοντας ακόμη ποιο εύκολο το έργο της ένωσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως η ασφυκτική άμυνα της Χάρτς δεν επέτρεπε στους κιτρινόμαυρους να κάνουν κάποια αξιόλογη φάση. Στο 62΄ ένα δολοφονικό μαρκάρισμα του Μακκάν, ανάγκασε τον διαιτητή να αφήσει τους Βρετανούς με εννιά παίκτες.

Στο 79΄ο Λάκης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ζούλιο Σέζαρ ανοίγοντας το σκορ. Στο 82΄ο Λυμπερόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0 και στο 85΄ο Σέζαρ αφού χόρεψε την αντίπαλη άμυνα πέτυχε το 3-0. Μετά τη λήξη του παιχνιδιού ακούστηκε από τα μεγάφωνα ο ύμνος του champions league παρασύροντας σε ξέφρενα πανηγύρια τον κόσμο που κατέκλυσε το ΟΑΚΑ.

Η σύνθεση του Σέρα Φερέρ ήταν, Χιώτης, Γεωργέας, Δέλλας, Τσιρίλο, Παουτάσο (72 Τόζερ), Εμερσον, Ιβιτς, Λαγός (54 Λάκης), Σέζαρ, Λυμπερόπουλος (83 Καμπάνταης), Καπετάνος

Πηγή: videoparis