22.8
20:20

Αυτή είναι η ΑΕΚ που θέλουμε!

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Πλατανιά, μπροστά σε 30.000 φιλάθλους τους, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο. Σταθερή άμυνα, υποδειγματική ανάπτυξη και πολύ πάθος από τους Κιτρινόμαυρους. Ντεμπούτο και αποθέωση για τον Μπουονανότε, σκόρερ οι Βάργκας, Γκάλο και Αραβίδης.

Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει ένα εύκολο τρίποντο στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας, με τον κόσμο της να χαίρεται την μπάλα που είδε. Ωραία ανάπτυξη, σωστή κυκλοφορία και σταθερή άμυνα από τους Κιτρινόμαυρους που δεν σταμάτησαν να τρέχουν και να κυνηγούν όλες τις φάσεις. Πάρτι από 30.000 ΑΕΚτζίδες στο ΟΑΚΑ.

Ωραία μπάλα, ο Βάργκας το πρώτο

Με πάθος και μοναδικό στόχο το γρήγορο γκολ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι Κιτρινόμαυροι, παίζοντας με κάτω την μπάλα. Ο Πλατανιάς στα πρώτα λεπτά του αγώνα έπαιζε αρκετά κλειστά στην άμυνα, κάτι που δυσκόλευε τους παίκτες του Δέλλα, που όμως κατάφεραν να βρουν τρόπο να φτάσουν στην εστία του Ολιμπά.

Στο 3ο λεπτό ο Βάργκας πέρασε ωραία την μπάλα στον Τζιμπούρ, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ, ενώ στο 19’ ο Πλατέλλας έπιασε ένα μακρινό σουτ, χωρίς να βρει στόχο.

Στο 26ο λεπτό ο Τζιμπούρ πέρασε ωραία στον Πλατέλλα, με τον επόπτη να δίνει οφ σάιτ ενώ δεν υπήρχε και δύο λεπτά αργότερα την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ. Ο Πλατέλλας έδωσε στον Γιόχανσον, αυτός πέρασε την μπάλα στον Βάργκας, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Ολιμπά και σημείωσε το πρώτο γκολ της ΑΕΚ στην Σούπερ Λίγκα.

Από το 1-0 και μετά ο ρυθμός του Πλατανιά έπεσε, καθώς οι παίκτες του κουράστηκαν, η Ένωση πίεσε για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε στο πρώτο 45λεπτο.

Σε κάθε περίπτωση η ΑΕΚ έβαλε κάτω την μπάλα, ήταν σταθερή στην άμυνα και δημιούργησε ωραίες φάσεις στην επίθεση κερδίζοντας το χειροκρότημα του κόσμου.

Γκολ και θέαμα

Φουριόζοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της ΑΕΚ που ήθελαν με σκοράρουν και να καθαρίσουν το ματς.

Στο 47ο λεπτό με τρομερή ατομική ενέργεια και άπιαστο σουτ ο Γκάλο έκανε το 2-0, με την ΑΕΚ να συνεχίζει να αγωνίζεται σε φουλ ρυθμούς.

Στο 48ο λεπτό ο Σοϊλέδης σέντραρε, ο Ολιμά δεν έδιωξε σωστά, αλλά ο Τζιμπούρ από κοντά δεν κατάφερε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, το ίδιο συνέβη και ένα λεπτό αργότερα με πρωταγωνιστές τους Πλατέλλα και Αραβίδη, με τον δεύτερο να μην τελειώνει τη φάση.

Ότι δεν έκανε στο 49 ο Αραβίδης το έκανε 10 λεπτά αργότερα. Ο Πλατέλλας πέρασε στον Σιμόες, που σέντραρε και ο Αραβίδης αυτή τη φορά δεν αστόχησε κάνοντας το 3-0 για την Ένωση.

Όσο περνούσαν τα λεπτά και το ματς έφτανε στο τέλος του ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε, ωστόσο η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε καθόλου από τον Πλατανιά, προσπαθώντας να σκοράρει και άλλο γκολ.