18.8
09:07

Νίκη με ζόρι επί της Ντιναμό Τιφλίδας (vid)

Το πρώτο βήμα πρόκρισης για τους ομίλους του Europa league έκανε η ΑΕΚ, κερδίζοντας 1-0 την Ντιναμό Τιφλίδας στη φάση των play-off.

Σε ένα αγχωτικό αγώνα και μπροστά σε περίπου 20000 θεατές στο Ολυμπιακό στάδιο η ένωση δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι της, οι Γεωργιανοί αμύνονταν και έπαιζαν με αντεπιθέσεις, μάλιστα στο 30ο λεπτό ο Τραϊανος Δέλλας ένοιωσε ένα τράβηγμα και αντικαταστάθηκε από τον Κάλα, επηρεάζοντας όλη τη λειτουργία του δικεφάλου μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι κιτρινόμαυροι μπήκαν φορτσάτοι, όμως ανα δεκάλεπτο η απόδοση έπεφτε.

Ο αγώνας έφτασε στο 87ο λεπτό, η ένωση ήθελε οπωσδήποτε ένα γκολ, το πέτυχε με κεφαλιά του Χοσέ Κάρλος μετά από σέντρα του Γεωργέα. Αποκάλυψη του αγώνα ήταν ο Καμερουνέζος Μπέλεκ που στην επίθεση πίεζε έκανε δυο ευκαιρίες και επέστρεφε πίσω να καλύψει τα μπακ.

Η σύνθεση του Μανόλο Χιμένεθ ήταν,  Κωνσταντόπουλος, Μανωλάς, Δέλλας, Καράμπελας, Γεωργέας, Μάκος, Καφές, Χοσέ Κάρλος, Γκούντγιονσεν (Λαγός 81′), Λυμπερόπουλος (Λεονάρντο 56′), Μπελέκ.

Πηγή: videoparis