16.8
20:57

Την έπαιξε στα ίσα, γίνεται ξανά μεγάλη ομάδα!

Στο τελευταίο της φιλικό πριν την πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας κόντρα στον Πλατανιά η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 με την Ίντερ, έχοντας μια σταθερότατη άμυνα, την ίδια στιγμή που δυσκολευόταν στην επίθεση. Τρομεροί οι Τζανετόπουλος και Γιόχανσον, θετικός στον ντεμπούτο του ο Ντίντακ, κατέβασαν ρολά Μπαρόχα και Ανέστης. Η Ένωση έχει ξανά στοιχεία μεγάλης ομάδας και με δουλειά θα παίξει πολύ ωραίο ποδόσφαιρο.

Στην πρόβα τζενεράλε της πριν την έναρξη της Σούπερ Λίγκας η ΑΕΚ έδειξε καλά στοιχεία, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο χρειάζεται ακόμα δουλειά ώστε να «δέσει» η επίθεση. Τεράστια ευκαιρία για την Ένωση στο 91 να πάρει τη νίκη με τον Γροντή. «Μηχανάκια» οι Τζανετόπουλος και Γιόχανσον, με τον Ντιντάκ να έχει ένα θετικό ντεμπούτο και τους Μπαρόχα και Ανέστη να μην τρώνε με τίποτα γκολ.

Κατοχή η Ίντερ, χαμηλός ρυθμός

Σε ένα όχι και τόσο καλό πρώτο ημίχρονο, η Ίντερ ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Μπαρόχα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για την ΑΕΚ στο 9ο λεπτό, όταν ο Αραβίδης γύρισε την μπάλα, αλλά ο Ανάκογλου από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ που ήθελε καθώς πιεζόταν.

Από εκεί και πέρα η Ίντερ είχε την μπάλα, ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι πίεζαν και κατάφεραν να φτάσουν κάποιες φορές στην αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να απειλήσουν.

Στο 31ο λεπτό ο Ικάρντι έπιασε ένα δυνατό σουτ, ωστόσο ο Μπαρόχα δήλωσε παρών και το απέκρουσε.

Σε γενικές γραμμές στο πρώτο 45λεπτο η Ένωση ήταν πολύ σταθερή στην άμυνα, καταφέρνοντας να κλείσει σωστά τους αντιπάλους της, ωστόσο δεν είχε την καλύτερη δυνατή ανάπτυξη. Ωστόσο, αυτή ήταν η ομάδα με τις καλύτερες τελικές προσπάθειες, παρά το γεγονός ότι ήταν λίγες και η Ίντερ είχε την κατοχή.

Άλλη ΑΕΚ, άλλος αγώνας

Καμία σχέση δεν είχε το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με το πρώτο. Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο ανανεωμένοι, κράτησαν σταθερή την άμυνά τους και έγιναν αρκετά πιο επιθετικοί.

Η Ένωση κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, να βάλει κάτω την μπάλα και να φτάσει στην περιοχή της Ίντερ, χωρίς ωστόσο να φτάσει στο γκολ.

Στο 74ο λεπτό ο Γκάλο σέντραρε, ο Τζιμπούρ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, κάτι που συνέβη και σε στημένη φάση με εκτελεστή τον Σοϊλέδη και αποδέκτη τον Κρισάντους.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Ίντερ ανέβασε τον ρυθμό της και πίεσε για το γκολ, ωστόσο βρήκε μπροστά της έναν πολύ καλό Γιάννη Ανέστη, που δεν την άφησε να σκοράρει.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα έγινε στις καθυστερήσεις, όταν μετά από αντεπίθεση ο Γροντής σε τετ α τετ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Σε κάθε περίπτωση το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, με την ΑΕΚ να κυκλοφορεί την μπάλα, να βγάζει φάσεις και να παραμένει σταθερή στην άμυνα.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόζιο, Μιράντα (76’ Μανάι), Μουρίγιο, Ζουάν, Κοντογκμπιά, Γκνουκουρί, Μεδέλ (76’ Ναγκατόμο), Μπρόζοβιτς, Γιόβετιτς, Ικάρντι (55’ Παλάσιο)

ΑΕΚ: Μπαρόχα (63’ Ανέστης), Γκάλο (76’ Φαγέ), Λαμπρόπουλος (83’ Σβάρνας), Τζανετόπουλος (56’ Άρθο), Ντίντακ (46’ Σοϊλέδης), Σιμόες (76’ Ζόριτς), Γιόχανσον (76’ Γροντής), Ανάκογλου (56’ Κρισάντους), Βάργκας (46’ Πλατέλλας), Μπαρμπόσα (69’ Βασιλαντωνόπουλος), Αραβίδης (56’ Τζιμπούρ)

Κίτρινες: Μεδέλ, Μιράντα,