29.7
18:00

Είχε Γκάλο, αλλά κάτι της λείπει…

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Το γκολ του Ροντρίγκο Γκάλο στο 67′ ήταν αυτό που έδωσε στην ΑΕΚ τη δεύτερη νίκη της στην Πολωνία, ωστόσο η εικόνα της ομάδας δεν ήταν καλή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τη φαντασία και την κίνηση να λείπουν από το παιχνίδι της Ένωσης. Εξαιρετικός γι’ άλλη μια φορά ο Γιόχανσον, ανεβασμένοι οι Γροντής και Μπαρμπόσα. Δοκάρι του Άρθο στις καθυστερήσεις

Πάρτε τώρα έκπτωση 10% σε όλα τα προϊόντα του χορηγού προετοιμασίας του AEK1924.gr, polykatastima.net, χρησιμοποιώντας ως εκπτωτικό κουπόνι τον κωδικό ‘ΑΕΚ1924’ στο καλάθι αγορών σας

Υπομονή, κατοχή και πρέσινγκ

Όπως στον αγώνα με την Κορόνα Κιέλτσε, έτσι και στο σημερινό με αντίπαλο τη Χάποελ Ιερουσαλήμ η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή στον αγωνιστικό χώρο, όπως και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Η πρώτη καλή φάση για την Ένωση ήρθε μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε απευθείας φάουλ από καλό σημείο και ο Σεϊντόφ με υπερένταση έδιωξε την μπάλα στην αριστερή γωνία του.

Η αμέσως επόμενη σημαντική ευκαιρία ήρθε στο 23’ όταν ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε μια κούρσα από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε στον Κρισάντους, ο οποίος έπιασε ένα καλό πλασέ με τον γκολκίπερ των Ισραηλινών να αποκρούει ξανά εντυπωσιακά.

Από εκεί και πέρα η Ένωση απείλησε με ένα φαλτσαριστό σουτ του Μπαρμπόσα στο 39’ που κατέληξε άουτ, ενώ στο 34’ ο Γροντής με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα έξω.

Κορυφαίος για τον Δικέφαλο στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Γιόχανσον, ο οποίος ήταν παρών σε κάθε φάση και δεν άφηνε μπαλιά να περάσει στα μετόπισθεν της ομάδας, κάτι που αποδεικνύουν και οι φάσεις της Χάποελ που είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Βελτιωμένος ήταν και ο Μπαρμπόσα, με τον Πορτογάλο να παίρνει αρκετές πρωτοβουλίες ψάχνοντας το γκολ, χωρίς ωστόσο να το καταφέρει.

Την ανέβασε το γκολ

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους κύλησαν χωρίς καμία φάση για τις δύο ομάδες, με τους Ισραηλινούς να έχουν κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ποτέ δεν έφτασαν με αξιώσεις στα καρέ του Ανέστη και εν συνεχεία του Βούρα.

Το καμπανάκι από την Ένωση χτύπησε στο 59’, όταν ο Γροντής έβγαλε με ωραία ψιλοκρεμαστή μπαλιά μόνο του τον Τζιμπούρ με τον Σαϊντόφ, ωστόσο ο Αλγερινός καθυστέρησε με αποτέλεσμα να χαθεί αυτή η ευκαιρία.

Στο 67’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ όταν μετά από πάσα του Γροντή στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Γκάλο ζύγισε το πόδι του και με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του αντίπαλου γκολκίπερ για το 1-0.

Μάλιστα, οι Κιτρινόμαυροι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και άλλο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα εάν η κεφαλιά του Άρθο από το κόρνερ του Σοϊλέδη δεν κατέληγε στο αριστερό δοκάρι του Σαϊντόφ.

Η εικόνα της ΑΕΚ βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος με την είσοδο των Σοϊλέδη και Γκάλο στα μπακ, ενώ πολύ καλή ήταν η παρουσία του διδύμου Κορδέρο – Σιμόες στη μεσαία γραμμή, παρότι ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκαν στην ίδια ενδεκάδα.

ΑΕΚ (Πρώτο ημίχρονο): Ανέστης, Βασιλαντωνόπουλος, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Πεταυράκης, Ανάκογλου, Γιόχανσον, Γροντής, Ζόριτς, Μπαρμπόσα και Κρισάντους

ΑΕΚ (Δεύτερο ημίχρονο): Ανέστης (56’ Βούρας), Γκάλο, Λαμπρόπουλος (56’ Κολοβέτσιος), Τζανετόπουλος (56’ Αρθο), Πεταυράκης (56’ Σοϊλέδης), Ανάκογλου (56’ Σιμόες), Κορδέρο, Πλατέλλας, Γροντής (73’ Φαγέ), Αραβίδης, Τζεμπούρ

Χάποελ Ιερουσαλήμ: Σαϊντόφ, Αζερζέρ, Χερμόν, Λέρμαν, Ούρι Κοέν, Στάιν, Σαμπάγκ Ναόρ, Χαντάντ, Οζ Σαμπάγκ, Μπρουχιάν και Μπεν Λούλου.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Χούτα, Μαζόρ, Μαμάν, Οβέντ.