23.7
17:13

Ήταν… ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό!

Με τον Αραβίδη να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε τον Ιούνιο και τον Βάργκας να δείχνει στον αγωνιστικό χώρο κάποια δείγματα της ποιότητάς του, η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στη Χάποελ Τελ Αβίβ στο πρώτο φιλικό ενόψει της νέας σεζόν. Πολύ καλή εμφάνιση από τους Κιτρινόμαυρους στο πρώτο μέρος, πιο… νωθρή στο δεύτερο 45λεπτο

Δύο συστήματα δοκίμασε ο Τραϊανός Δέλλας κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς ξεκίνησε με 4-2-3-1 που όπως φάνηκε ταιριάζει στον Δικέφαλο, ενώ στο δεύτερο μέρος χρησιμοποίησε το 4-3-3 το οποίο θέλει δουλειά ακόμα για να αποδώσει αυτά που θέλει ο Κολοσσός.

Μονότερμα για την ΑΕΚ

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ έδειξε ότι θα έχει τον κύριο λόγο στον αγωνιστικό χώρο και αυτό το έδειξε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όπου πίεζε ψηλά και έκλεινε καλά τους χώρους.

Η πρώτη φάση για την ΑΕΚ ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Γροντή να πιάνει ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Αρούς να διώχνει δύσκολα.

Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσαν να παίξουν το πολύ με δύο κινήσεις, κάτι που τους είχε ζητήσει στις προηγούμενες προπονήσεις ο Κολοσσός.

Πάρτε τώρα έκπτωση 10% σε όλα τα προϊόντα του χορηγού προετοιμασίας του AEK1924.gr, polykatastima.net, χρησιμοποιώντας ως εκπτωτικό κουπόνι τον κωδικό ‘ΑΕΚ1924’ στο καλάθι αγορών σας

Η επόμενη καλή φάση για την ΑΕΚ ήταν στο 35’, όταν μετά από σέντρα του Γκάλο ο Τζιμπούρ έπιασε την κεφαλιά την οποία με δυσκολία έδιωξε ο Αρούς στο δοκάρι και στη συνέχεια κόρνερ.

Το σκορ για την Ένωση άνοιξε στο 38’ ο Αραβίδης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βάργκας.

Έριξαν τον ρυθμό οι αλλαγές

Το ξεκίνημα της Ένωσης στο δεύτερο μέρος δεν ήταν σαν αυτό του πρώτου 45λεπτου, καθώς ο Τραϊανός Δέλλας αντικατέστησε ολόκληρη την ενδεκάδα και οι παίκτες αποσυντονίστηκαν.

Οι Ισραηλινοί έφτασαν γρήγορα στο γκολ της ισοφάρισης στο 55ο λεπτό, με τον Βούρα να φέρει ευθύνη στο γκολ καθώς δεν έδιωξε όπως θα έπρεπε την μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στη Χάποελ να κάνει το 1-1΄.

Το γκολ ανύψωσε το ηθικό των Ισραηλινών, οι οποίοι έπαιρναν μέτρα διαρκώς στο γήπεδο χωρίς ωστόσο να απειλήσουν την εστία του Αλάιν Μπαρόχα, ο οποίος όταν χρειάστηκε επενέβη σωστά.

Η ΑΕΚ είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα γκολ, με τον Κρισάντους να στέλνει την μπάλα πολλά μέτρα άουτ στο 63’ έπειτα από ωραίο γύρισμα του Βασιλαντωνόπουλου, ενώ και ο Πλατέλλας δεν μπόρεσε να κάνει το 2-1 στο 85ο λεπτό ύστερα από την ενέργεια του Μπαρμπόσα.

Η αρχική ενδεκάδα της ΑΕΚ: Ανέστης (Βούρας), Γκάλο, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος (Λαμπρόπουλος), Γιόχανσον, Κορδέρο, Βάργκας, Γροντής (Ζόριτς), Αραβίδης και Τζιμπούρ

Η ενδεκάδα του δευτέρου μέρους: Βούρας (Μπαρόχα), Λαμπρόπουλος, Άρθο, Βασιλαντωνόπουλος, Γροντής(Πεταυράκης/ Σβάρνας), Σιμόες, Ανάκογλου, Ανδρεόπουλος (Ζόριτς), Μπαρμπόσα, Πλατέλλας και Κρισάντους