03.7
08:54

Η ΑΕΚ κυπελλούχος για 3η φορά

Η ΑΕΚ κατέκτησε το 3ο κύπελλο της ιστορίας της, νικώντας τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας 2-1.

Ο αγώνας ήταν  ο επαναληπτικός του πρώτου δραματικού τελικού που διεξήχθη δεκαπέντε ημέρες πριν, στο ίδιο γήπεδο, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στην παράταση με 0-0 και πριν ολοκληρωθεί αυτή να λήγει ο αγώνας λόγω σκότους, αφού τα γήπεδα τότε δεν είχαν προβολείς. Το παιχνίδι εκείνο μάλιστα η ένωση το έβγαλε ηρωικός με 9 παίκτες, αφού στο 3ο λεπτό ο Ξένος αποχώρησε σοβαρά τραυματισμένος στο κεφάλι, ενώ 15 λεπτά αργότερα αποχώρησε και ο Μάγειρας μετά από χτύπημα στο γόνατο.

Εκείνη την εποχή δεν προβλεπόταν αλλαγές και η ηρωική αντίσταση των κιτρινόμαυρων ποδοσφαιριστών χειροκροτήθηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα από όλους τους φιλάθλους. Σαν σήμερα ορίστηκε ο επαναληπτικός. Ο Πατάκας άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό και ο Φυλακτός ισοφάρισε στο 69΄.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση όπου ο Πατάκας πέτυχε δεύτερο τέρμα, στο 105΄,  χαρίζοντας το τρόπαιο στον δικέφαλο. Η ΑΕΚ για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε κατά σειρά τους Εργοτέλη (9-1), Ηρακλή Καβάλας (4-1) και Ολυμπιακό (2-1) όλους εκτός έδρας και πήρε πανάξια το κύπελλο.

Ο Βρετανός προπονητής της ένωσης Τζάκ Μπίμπι στον τελικό παρέταξε τους, Ταβλά, Παραγιό, Τζανετή, Γούλιο, Πούλη, Παπαθεοδώρου,Μαρόπουλο, Ξένο, Εμμανουηλίδη, Λαζαρίδη, Πατάκα.

Πηγή:videoparis