14.6
14:34

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε…

Η ομάδα Νέων της ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του τελικού, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το σημαντικό, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, και έτσι ηττήθηκε με 4-2 από τον Εθνικό Σερρών, ο οποίος κατέκτησε και το πρωτάθλημα. Παράπονα για τα δύο γκολ του Εθνικού, τα οποία προήλθαν από ανύπαρκτα φάουλ

Μπορεί οι παίκτες της ΑΕΚ να αποδείχθηκαν πολύ σκληροί, καθώς μείωσαν σε 2-1 στο 41ο λεπτό, και σε 3-2 στο 90, κυνηγώντας μέχρι το τέλος το ματς, ωστόσο δεν κατάφεραν να πιάσουν το μέγιστο της απόδοσής τους και έτσι ηττήθηκαν από τον Εθνικό Σερρών με 4-2 στον τελικό της Football League Νέων ΟΠΑΠ.

Έτσι λοιπόν δεν κατάφεραν να κατακτήσουν το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της Ένωσης και πλέον κοιτούν μπροστά τους την επόμενη ημέρα που θα τους βρει στην Σούπερ Λίγκα.

Κακό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στον τελικό κόντρα στον Εθνικό Σερρών. Οι Κιτρινόμαυροι έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό, όταν ο Χατζηδημητρίου με πλασέ έκανε το 1-0.

Το γκολ ξύπνησε τους Κιτρινόμαυρους που πίεσαν και θέλησαν να ισοφαρίσουν, ωστόσο στο 40ο λεπτό ο Τσιλούλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα του Τσέλιου και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Τη στιγμή που άπαντες περίμεναν τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο ο Μανωλάς να καταφέρει να ξυπνήσει τους παίκτες του, ο Τσέλιος με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 2-1 και έβαλε ξανά την ΑΕΚ στο παιχνίδι της διεκδίκησης του τροπαίου.

Στην επανάληψη η Ένωση ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, ωστόσο η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι να καταλήξει στα δίχτυα και οι παίκτες του Εθνικού Σερρών ήταν καλά κλεισμένοι στην άμυνά τους.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Εθνικός Σερρών έκανε το 3-1 με πολύ ωραία κεφαλιά του Παπίτσα, ενώ η ΑΕΚ βρίσκεται απάντηση 10 λεπτά αργότερα με τον Κυριαζή, παίζοντάς τα όλα για όλα στις καθυστερήσεις τις αναμέτρησης.

Εκεί για ακόμα μια φορά οι τυπικά γηπεδούχοι σκόραραν μα απευθείας εκτέλεση φάουλ, ξανά με τον Χατζηδημητρίου, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Από την πλευρά της ΑΕΚ υπάρχουν πολλά παράπονα, καθώς το 2ο και το 3ο γκολ του Εθνικού Σερρών προέρχονται από φάουλ που δεν υπάρχουν, για αυτό άλλωστε έντονα παράπονα εξέφρασε στους διαιτητές και ο Στέλιος Μανωλά.

Εθνικός Σερρών: Γρηγοριάδης, Ταίρης, Σαϊνατούδης (83′ Παπαδόπουλος) Κωνσταντίνου, Αγγελίδης, Χατζηδημητρίου, Κεραμιδάς, Τσιλούλης, Δούμτσιος (95′ Σιψής) Παπίτσας, Γκάλιος (87′ Σαμαράς)

ΑΕΚ: Τσέλιος Θ, Βιδάλης, Πανουργιάς (85’ Λίτσι), Γραμματίκας, Γιανούτσος (71’ Ψάνης), Γαλανόπουλος, Καρβουνίδης (85’ Πογοσιάν), Τζάθας (63’ Μίχας), Τσέλιος Η (79’ Ασπρογιάννης), Βλαχομήτρος (63’ Αντωνίου), Κυριαζής