07.6
17:57

Κλείδωσε την πρωτιά χωρίς νίκη

Η ΑΕΚ έμεινε στο 1-1 με την Λάρισα στο ΟΑΚΑ, ωστόσο με την ήττα του Ηρακλή κλείδωσε την πρώτη θέση των πλέι οφ. Βελτιωμένη η Ένωση, που όμως δεν κατάφερε να σκοράρει δεύτερη φορά παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Για τρίτη συνεχόμενη φορά η ΑΕΚ έμεινε μακριά από τη νίκη, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Λάρισα, αλλά κατάφερε να κερδίσει και βαθμολογικά την πρώτη θέση της βαθμολογίας των πλέι οφ, λόγω της ήττας του Ηρακλή. Οφ σάιτ και τα δύο γκολ που μπήκαν στο ΟΑΚΑ. Φινάλε με τον Ολυμπιακό Βόλου στον Βόλο και μετά… Σούπερ Λίγκα.

Από ένα γκολ οφ σάιτ για τις δύο ομάδες

Καμία σχέση με τις προηγούμενες εμφανίσεις της δεν είχε η σημερινή εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και πίεζαν συνεχώς την Λάρισα.

Η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 9ο λεπτό, όταν ο Μπαρμπόσα σέντραρε και η κεφαλιά του Κρισάντους πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι Κορδέρο, Μπαρμπόσα και Πλατέλλας συνεργάστηκαν άψογα με το σουτ του τελευταίου να περνάει κόρνερ. Μετά την εκτέλεση τριών συνεχόμενων κόρνερ, ο Τζανετόπουλος με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 26ο λεπτό η Λάρισα είχε την πρώτη της ευκαιρία, με τον Νεμπεγλέρα να σουτάρει μέσα από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ, με την ΑΕΚ να απαντάει μερικά λεπτά αργότερα.

Στο 32ο λεπτό ο Μπαρμπόσα πέρασε υπέροχα την μπάλα στον Αραβίδης, ο οποίος από θέση οφ σάιτ έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κορδέρο πέρασε στον Αραβίδη, που πήγε να κρεμάσει τον Αποστολίδη, με τον τερματοφύλακα της Λάρισας να του λέει όχι.

Η Λάρισα ισοφάρισε στο 41ο λεπτό, όταν ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε φάουλ και ο Κοντοδήμος από θέση οφ σάιτ έκανε το 1-1.

Μονόλογος της ΑΕΚ αλλά…

Στο μισό γήπεδο παιζόταν ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο  με την ΑΕΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Οι Κιτρινόμαυροι πίεζαν, ωστόσο καμία από τις φάσεις που δημιούργησαν δεν απείλησε σημαντικά τον Αποστολίδη.

Η καλύτερη στιγμή για την ΑΕΚ έγινε στο 52ο λεπτό, όταν σε ωραία αντεπίθεση ο Κορδέρο πέρασε στον Πλατέλλα, το σουτ του οποίου πέρασε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα η Ένωση είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να μετατρέψει την υπεροχή της σε γκολ.

Στο 87ο λεπτό ο Δικέφαλος είχε ακόμα μια καλή ευκαιρία, με τον Αραβίδη να σεντράρει και τον Πλατέλλα μπροστά στον Αποστολίδη να στέλνει την μπάλα άουτ.

Οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν μέχρι το τέλος αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, παρά τον επιθετικό τους μονόλογο.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γεωργέας, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης, Κορδέρο (64’ Ανάκογλου), Γιόχανσον, Μπαρμπόσα (80’ Γροντής), Πλατέλλας, Αραβίδης, Κρισάντους (70’ Ντακόλ)

Λάρισα: Αποστολίδης, Καρανίκας, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Κοντοδήμος, Μπανούσης, Νεμπεγλέρας, Κορέια (79’ Σταθάκης), Μουλόπουλος (86’ Παμλίδης), Μπόγιοβιτς, Σερτζίνιο

Κίτρινες: Κοντοδήμος,Πλατέλλας