30.5
19:30

Καφρίλα και πρωτάθλημα στα χαρτιά

Στον επεισοδιακό πέμπτο τελικό του πόλο γυναικών που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού επικράτησε της Βουλιαγμένης με 10-4 στο κατάμεστο “Παπαστράτειο” και πανηγύρισε το έκτο πρωτάθλημα στην ιστορία της και δεύτερο συνεχόμενο.

Πρωτοφανές σκηνικό στο “Παπαστράτειο”. Ο πάγκος της Βουλιαγμένης αποχώρησε τρία λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης και ενώ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα με 10-4, με αποτέλεσμα ο αγώνας να μην τελειώσει ποτέ και οι “ερυθρόλευκες” να στεφθούν πρωταθλήτριες για έκτη φορά στην ιστορία τους και δεύτερη συνεχόμενη.

Έχοντας τον κόσμο στο πλευρό του, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με ένα πολύ καλό δεύτερο οκτάλεπτο, βρέθηκε να προηγείται με 8-3 στα μισά του αγώνα. Στο τρίτο οκτάλεπτο το 8-3 έγινε 10-3 και όλα έδειχναν πως η ομάδα του Χάρη Παυλίδη θα φτάσει σε μια άνετη επικράτηση χωρίς παρατράγουδα.

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα στο “Παπαστράτειο”, ο πάγκος της Βουλιαγμένης αποχώρησε με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί και να μην αρχίσει ποτέ. Όπως αποκάλυψε ο Κώστας Δήμου, αιτία ήταν οι ύβρεις που ακούστηκαν από την κερκίδα αλλά και από εκείνους που βρίσκονταν στα επίσημα.

Ο Χάρης Παυλίδης μαζί με την αρχηγό, Φιλιώ Μανιωλουδάκη, προσπάθησαν να μεταπείσουν τον προπονητή της Βουλιαγμένης, χωρίς όμως αποτέλεσμα και ως εκ τούτου ο διαιτητής σφύριξε πρόωρα τη λήξη και τα κορίτσια του Ολυμπιακού στέφθηκαν πρωταθλήτριες χωρίς να τελειώσει το ματς.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 5-2, 2-0, 1-1(διακοπή).