27.5
19:12

Στην παράταση κέρδισαν οι πιο… Μάγκες

Τα δέκα λεπτά της παράτασης χρειάστηκαν οι Μάγκες για να επικρατήσουν του Ποσειδώνα στο Λουτράκι με 27-23 και να στείλουν τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι. Απίστευτο πάθος και ψυχή από τους Κιτρινόμαυρους που δεν τα παράτησαν

Με γκολ ξεκίνησε η ΑΕΚ στο Λουτράκι με αντίπαλο τον Ποσειδώνα, με τη συνέχεια να είναι υπέρ της Ένωσης μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους.

Εκεί οι Μάγκες είχαν φτάσει στο σημείο να προηγούνται μέχρι και με τέσσερα γκολ (9-5), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4-0 κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Παρόμοια ήταν η εικόνα των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά και τον Ποσειδώνα να ακολουθεί στο σκορ.

Όλα αυτά μέχρι το 50’ της αναμέτρησης, καθώς στη συνέχεια ο οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ και κρατούσαν μια διαφορά δύο τερμάτων μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Οι Μάγκες όμως δεν παρέδωσαν τα όπλα και με την καλή τους άμυνα περιόρισαν τους παίκτες του Ποσειδώνα Λουτρακίου και ισοφάρισαν σε 20-20 λίγο πριν το τέλος στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 27-23 στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 4-4, 4-6, 5-9, 9-9 (ημχ.), 11-11, 13-12, 15-13, 16-16, 18-17, 20-20 (κ.α.), 22-24, 23-27.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεωργός, Βαμβακάς, Πέρρος 3, Χερουβείμ 5, Τοκατζόγλου, Οικονόμου 2, Μπάρμπας, Βούκοβιτς 1, Τρουμπέτας 3, Μελετάκος 4, Βασιλειάδης 5, Παπαδόπουλος, Ρουμελιώτης, Παλαιολόγος.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 10, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 6, Δημοσθένους 1, Νικολαϊδης 4, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 4, Κατσίκης 2, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ., Τσιλιμπάρης.

Διαιτητές: Ανταλής-Τόλιος

Κόκκινη: 58:10 Μπακαούκας (απευθείας για εξύβριση- κρατήθηκε δελτίο)