25.5
17:01

ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΜΕ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ και κλείδωσε και βαθμολογικά την άνοδο της στην Σούπερ Λίγκα, παρά το γεγονός ότι για ακόμα μια φορά η εικόνα της ομάδας δεν ήταν η αναμενόμενη. Το γκολ της νίκης ο Ανάκογλου, μεγάλη επιστροφή για τον Κορδέρο στην αγωνιστική δράση.

Μπορεί για ακόμα έναν αγώνα να δυσκολεύτηκε αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με το σουτ του Ανάκογλου και κλειδώσει και βαθμολογικά την επιστροφή της στη Σούπερ Λίγκα. Σημαντική στιγμή η επιστροφή του Κορδέρο στην αγωνιστική δράση. Συνθήματα για την επιστροφή της ΑΕΚ στη Σούπερ Λίγκα στο τέλος της αναμέτρησης, με τους παίκτες να χειροκροτούν τον κόσμο που ήταν συνεχώς στο πλευρό τους σε όλο αυτό το… δύσκολο ταξίδι στις μικρές κατηγορίες.

Δεν απείλησε καθόλου

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε ένα καλό ξέσπασμα μερικών λεπτών προσπαθώντας να φτάσει στο γκολ. Ο Ηρακλής είχε κλείσει καλά τους Κιτρινόμαυρους και προσπάθησε από νωρίς να ανοίξει το σκορ, κάτι που δεν κατάφερε.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Ένωση ανέβαζε το ρυθμό της και με κάτω την μπάλα προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Ηρακλή, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ο Ηρακλής απείλησε στο 6ο λεπτό, με τον Βούρα να λέει όχι αρχικά στον Πασά και στη συνέχεια στον Μπαρτολίνι, ενώ στο 20’ δεν άφησε ούτε τον Τσιλιανίδη να σκοράρει. Κάτι παρόμοιο συνέβη και στο 33’ με τον Βούρα να μην αφήνει τον Μπαρτολίνι να ανοίξει το σκορ.

Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ είχε ένα πολύ δυνατό ξέσπασμα, με το ματς να παίζετε για περίπου 20 λεπτά στην εστία του Χουάντερσον, ωστόσο τόσο ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, όσο και η άμυνά του δεν άφησαν τους Κιτρινόμαυρους να ανοίξουν το σκορ.

Τις πιο δυνατές στιγμές για την Ένωση της είχαν ο Μπαρμπόσα, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ στο 44ο λεπτό μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, ενώ λίγο νωρίτερα σε φάσεις διαρκείας οι Γροντής, Γιόχανσον και Σοϊλέδης έστειλαν την μπάλα στα σώματα των παικτών του Ηρακλή.

Έκαναν σουτ και σκόραραν

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης κόντρα στον Ηρακλή η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε και κατάφερε να φτάσει στο γκολ.

Ο Ηρακλής ήταν αυτός που είχε την πρώτη φάση με τον Πασά να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα άουτ, ενώ στο 59ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Η μπάλα κυκλοφόρησε και κατέληξε στον Ανάκογλου, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση.

Στη συνέχεια ο Ηρακλής πίεσε ώστε να ισοφαρίσει με το τετ α τετ του Λουκίνα να περνάει άουτ και στη συνέχεια η ΑΕΚ να φτάνει με τον Πλατέλλα κοντά στο 2-0, ωστόσο η κεφαλιά που έπιασε μπροστά στην εστία ήταν άστοχη.

Η Ένωση κατάφερε να απαντήσει στην πίεση του Ηρακλή, με τα σουτ του Αραβίδη να περνούν άουτ και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν μέχρι το τελευταίο λεπτό να σκοράρουν, κάτι που δεν κατάφεραν.

ΑΕΚ: Βούρς, Γεωργέας, Κολοβέτσιος, Τζνετόπουλος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Γροντής (61’ Ντακόλ), Μπαρμποσα (79’ Ζόριτς), Αραβίδης (86’ Κορδέρο)

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Μπαρτσολίνι, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου (85’ Αγγελούδης), Πορτουλίδης, Τσιλιανίδης (68’ Ρομάνο), Κυριακίδης (68’ Τσιλιγκιρης), Λουκίνας, Πασάς

Κίτρινες: Ζιαμπάρης, Αραβίδης, Ιντζόγλου, Μπαρμπόσα, Μπουκουβάλας, Γεωργέας, Πλατέλλας