24.5
14:25

Ξεκίνημα με το… αριστερό

Με το… αριστερό μπήκε η ΑΕΚ στους μικρούς τελικούς της Α1, καθώς γνώρισε την ήττα με 26-21 από τον Ποσειδώνα Λουτρακίου στο κλειστό του Καματερού με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 1-0 στη σειρά

Τόσο η ΑΕΚ, όσο και ο Ποσειδώνας Λουτρακίου μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά στα γκολ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά τριών τερμάτων, με τον Μπακαούκα να μειώνει για την ΑΕΚ το ημίχρονο να βρίσκει τον Ποσειδώνα να προηγείται με 14-10.

Αυτή η διαφορά παρέμεινε για τον Ποσειδώνα, ο οποίος κατά τη διάρκεια του δευτέρου μέρους την διεύρυνε κιόλας με την ΑΕΚ να μην σκοράρει εύκολο λόγω του Μπάρμπα που είχε κατεβάσει τα ρολά.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με τους Μάγκες να προσπαθούν να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά και τον Ποσειδώνα να παίρνει εν τέλει τη νίκη με σκορ 26-21.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 5-6, 8-7, 9-11, 10-14 (ημχ.), 11-17, 15-17, 18-19, 18-20, 19-23, 21-26

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 6, Νικολαϊδης 4, Δημοσθένους 2, Κολιούλης, Τσαούσης 2, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Χ., Πλέχ, Μπαλάς, Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ., Τσιλιμπάρης.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς, Πέρρος 6, Χερουβείμ 7, Τοκατζόγλου, Οικονόμου 1, Μπάρμπας, Βούκοβιτς 4, Τρουμπέτας 5, Μελετάκος 2, Βασιλειάδης 1, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης. Διαιτητές: Καραπάνος- Χρόνης, δίλεπτα: 0-2, πέναλτι: 0/1-2/2.