23.5
09:55

Νίκη και κορυφή για τον Κοντοέ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα 1926 και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με έναν αγώνα λιγότερο εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την είσοδο της στον τελικό. Μήνυμα στον τραυματία Κοντοέ πριν την έναρξη του αγώνα από τους συμπαίκτες του

Στο δεύτερο εξαιρετικό ημίχρονο της αναμέτρησης κόντρα στον Απόλλωνα 1926, η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και να πάρει τη νίκη, τα οποία την οδηγούν στον τελικό του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο μπορεί να χαρακτηριστεί το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Απόλλωνα στα Σπάτα.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο στην αρχή του αγώνα, ωστόσο ο Απόλλωνας κατάφερε να βγει αρκετές φορές στην αντεπίθεση δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ. Οι φιλοξενούμεnοι ανέβασαν ρυθμό, όμως η άμυνα της ΑΕΚ στάθηκε στο ύψος της και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να ανοίξει το σκορ.

Στην πορεία ο αγώνας ισορρόπησε, οι δύο ομάδες έκαναν ελάχιστες ευκαιρίες με τα δυνατά μαρκαρίσματα και την ένταση να κυριαρχεί.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει δικαιωματικά στην Ένωση. Οι Κιτρινόμαυροι πέτυχαν ένα γρήγορο γκολ με τον Γαλανόπουλο να σκοράρει μετά από ατομική προσπάθεια και στη συνέχεια κράτησαν το ρυθμό του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Βλαχομήτρος να κερδίσει πέναλτι από τον Βασιλειάδη.

Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση του, κάνοντας το 2-0, με την ΑΕΚ να ανεβάζει ταχύτητα και να δημιουργεί και άλλες φάσεις. Οι Κιτρινόμαυροι πάντως χαλάρωσαν στην πορεία, με τον Απόλλωνα να παίρνει τα ηνία, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να μειώσει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη νίκη ήταν αφιερωμένη στον Παναγιώτη Κοντοέ από τους παίκτες της ΑΕΚ, ο οποίος τραυματίστηκε σε προηγούμενο αγώνα και χάνει τη σεζόν.

Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ:Τσέλιος, Βιδάλης, Λίτσι (Γιαννούτσος), Μαρκοπουλιώτης, Γραμματίκας (Παπάζογλου), Γαλανόπουλος, Τζάθας (Ασπρογιαννης), Τσέλιος Η. , Κυριαζής (Αντωνίου), Μίχας (Καρβουνίδης) και Βλαχομήτρος (Κοφσανίδης)

Απόλλων 1926:Βασιλειάδης, Δηνοβίτσης, Σαχίνης, Ράπτης, Τριζάι (Ψωμαδάκης), Θημιάτης (Ταίρης), Μουτζίκος, Τσολερίδης (Τσακίρογλου), Βερνάρδος (Καραντάτσης), Γιώργης (Δαμουλάκης) και Φούσκας (Ποτσαζίδης)