20.5
17:53

Κέρδισε Βόλο, έχασε Μπακάκη

Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο ΟΑΚΑ, μένοντας για ακόμα μια φορά μακριά από τις καλές τις εμφανίσεις. Σοκ στην Ένωση με τον τραυματισμό του Μπακάκη, που θύμισε εκείνον του Μάνταλου. Παραμένει στην πρώτη θέση ο Δικέφαλος που χρειάζεται έναν βαθμό στα εναπομείναντα πέντε παιχνίδια για να «κλειδώσει» και τυπικά την άνοδο.

Για ακόμα έναν αγώνα η ΑΕΚ έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, αλλά κατάφερε με το γκολ του Γροντή να πάρει τη νίκη. Σοκ με τον τραυματισμό του Μπακάκη, που θύμισε εκείνον του Μάνταλου. Τέσσερις αλλαγές στο βασικό σχήμα από τον Δέλλα, που ξεκίνησε να δίνει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά.

Πίεζε αλλά δεν σκόραρε

Δυναμικά ξεκίνησε η ΑΕΚ τον αγώνα της κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, πιέζοντας ώστε να ανοίξει γρήγορα το σκορ. Η πρώτη καλή στιγμή για την Ένωση ήρθε στο 4ο λεπτό, όταν ο Γιόχανσον έπιασε το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

Με κορυφαίο τον Σοϊλέδη, η Ένωση πίεσε και προσπάθησε να φτάσει στην εστία του Ρίζου, ωστόσο οι προσπάθειές της δεν απέφεραν καρπούς. Τα σουτ που δοκίμασαν οι Αραβίδης, Πλατέλλας, Γροντής κατέληγαν εκτός εστίας, με τον Δικέφαλο να μην μπορεί να ανοίξει το σκορ.

Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός Βόλου όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαζε την απόδοσή του και κατάφερε να απειλήσει με τα σουτ των Διαμαντόπουλου και Μπιτάνγκ να καταλήγουν εκτός εστίας.

Η ΑΕΚ είχε σαφώς καλύτερη παρουσία συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς των πλέι οφ, ωστόσο και πάλι δεν ήταν αρκετή ώστε να θυμίσει την ομάδα που βλέπαμε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Τα λάθη δεν έλειψαν για ακόμα έναν αγώνα, κάτι άλλωστε που γίνεται αντιληπτό και από το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Σοκ με Μπακάκη

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να κάνουν ότι δεν έκαναν στο πρώτο ημίχρονο και να σκοράρουν. Αυτό και έγινε στο 49ο λεπτό. Ο Πλατέλλας μετά από ατομική ενέργεια πέρασε στον Μπαρμπόσα, ο οποίος με σέντρα βρήκε τον Αραβίδη. Το σουτ του Αραβίδη βρήκε στο δοκάρι, με τον Γροντή στην επιστροφή της μπάλας να ανοίγει το σκορ.

Το γκολ φάνηκε αρχικά ότι ανέβασε την ψυχολογία των παικτών, ωστόσο ο σοβαρός τραυματισμός του Μπακάκη τους… έκοψε την φόρα. Η Ένωση δεν απειλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο για ακόμα ένα ματς δεν κατάφερε να πιάσει την καλή της απόδοση και να προσφέρει θέαμα στον κόσμο της.

Οι ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ λιγότερες συγκριτικά με το πρώτο, ωστόσο το γκολ του Γροντή ήταν αρκετό, ώστε η ΑΕΚ να πάρει τη νίκη και να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΕΚ: Βούρας, Μπακάκης (57’ Γεωργέας), Σοϊλέδης, Σαρρής, Κολοβέτσιος, Φαγιέ (78’ Ντακόλ), Γιόχανσον, Γροντής (65’ Ανάκογλου), Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης

Ολυμπιακός Βόλου: Ρίζος, Ζέρης, Μπουτζίκος, Γιαλούσης, Μπάρμπας, Ρόκας (46’ Τριανταφυλλάκος), Κυζιρίδης, Μπιτάνγκ, Σκοπελίτης (69’ Μπαλντοβάλιεφ), Θέος, Διαμαντόπουλος

Κίτρινες: Ρόκας, Μπάρμπας, Τριανταφυλλάκος