16.5
20:44

Μπήκε στην ιστορία η ΑΕΚ για το +38 επί του Άρη

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο κατάφερε η ΑΕΚ να ισοφαρίσει τη σειρά με τον Αρη, επικρατώντας σήμερα στο ΟΑΚΑ με 92-54. Πρόκειται για μια διαφορά που μπαίνει στη λίστα με τις ευρύτερες νίκες της “ένωσης” και τις πιο “βαριές” ήττες του Αρη.

Πιο συγκεκριμένα για την ΑΕΚ αυτό το +38 συνιστά ισοφάριση της τρίτης πιο μεγάλης σε έκταση νίκης του, μετά το +54 της περιόδου 2000-2001 επί του Αρη (110-56) και πάλι την περίοδο 2000-2001 και το +44 της περιόδου 2001-2002 επί του Ιωνικού Ν.Φ. (121-77). Με 38 πόντους είχε νικήσει ακόμη τον Απόλλωνα Carna την περίοδο 1998-1999 (94-56) και την Ολύμπια Λάρισας την περίοδο 2002-2003 (105-67).

*Για τον Αρη από την άλλη πλευρά, αυτό το -38 συνιστά ισοφάριση της τέταρτης πιο “βαριάς” ήττας του, αφού πέραν του -54 της σεζόν 2000-2001 από την ΑΕΚ, έχασε με 47 εντός έδρας από το Περιστέρι την περίοδο 2000-2001 (64-111), με 42 εκτός έδρας από το Περιστέρι την περίοδο 1997-1998 (101-59) και 38 από τον Ηρακλή εκτός έδρας την περίοδο 1997-1998 (100-62).

*Η κυριαρχία της ΑΕΚ ήταν ολοκληρωτική. Σούταρε με καλύτερο ποσοστό σε όλες τις κατηγορίες των σουτ, είχε 38 ριμπάουντ έναντι 22 του Αρη, 19 ασίστ έναντι 12 του αντιπάλου του, περισσότερα κλεψίματα (οχτώ έναντι πέντε), οριακά λιγότερα λάθη (13 έναντι 14) και σαφώς μεγαλύτερο ranking (117 έναντι 33).

*Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έκανε αναμφίβολα το καλύτερο αμυντικά παιχνίδι της στη σεζόν. Οι 54 πόντοι που δέχτηκε συνιστούν και ρεκόρ παθητικού στα εντός έδρας παιχνίδια της αφού είχε δεχτεί από 64 στα ματς με Πανιώνιο και Απόλλωνα Carna. Δεν είναι όμως συνολικά η καλύτερη επίδοση της αφού είχε κρατήσει τον Απόλλωνα Carna στους 48 στην Πάτρα.

*Η ΑΕΚ ήταν αποτελεσματική κυρίως από μέση και κοντινή απόσταση. Είχε 24/37 δίποντα και αυτό το 64,86% είναι η καλύτερη φετινή επίδοση της αφού η προηγούμενη ήταν το 62,8% (22/35) στο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΚΑΟΔ Am.Genetics.

*Πάντως η “ένωση” όπως και στο πρώτο παιχνίδι, έμεινε χωρίς τάπα κάτι που συνέβη για 5η φορά φέτος.

*Σε ατομικό επίπεδο ο Καρλ Ινγκλις έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι του από το δεύτερο γύρο και μετά. Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό ότι το σημερινό παιχνίδι ήταν το πρώτο από την 10η αγωνιστική και το εκτός έδρας ματς με τα Τρίκαλα BC Aries στο οποίο κέρδισε τον άτυπο τίτλο του ΜVP της ΑΕΚ, έχοντας 23 βαθμούς.

*O Λεωνίδας Κασελάκης βγήκε από τα βάθη του πάγκου του Ντράγκαν Σάκοτα και μετά από πολλές ολιγόλεπτες συμμετοχές, έμεινε για σχεδόν 23 λεπτά στο παρκέ σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ με τη φανέλα της, αφού πέτυχε 12 πόντους. Η προηγούμενη καλύτερη επίδοση του, ήταν αυτή της 2ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου κόντρα στον Πανιώνιο όταν σημείωσε 11 πόντους.

*Ακόμη μια καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 10 πόντους, επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Μάλιστα ο Βόσνιος ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση του σε τελικές πάσες αφού τέσσερις είχε και στο παιχνίδι με τον Κολοσσό H Hotels στην 21η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Πηγή: esake.gr