16.5
17:45

Βασίλισσα για 4άδα!

Εντυπωσιακή νίκη για την ΑΕΚ επί του Άρη με σκορ 92-54, και κορυφαία εμφάνιση από τον Ίγκλις. Η ΑΕΚ πάει στο Αλεξάνδρειο τώρα την Τρίτη όπου με το διπλό μπαίνει στα πλεί οφ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος

Ανανεωμένη και φρεσκαρισμένη εμφανίστηκε η Βασίλισσα στην πρώτη περίοδο σε σχέση με το παιχνίδι της Θεσσαλονίκης. Με καλή άμυνα μάλιστα κράτησα μακριά από τη μπασκέτα τους αθλητές του Άρη και με τον Μπονσού να φτάνει τους 8 πόντους κατάφερε να πάει στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ στο 22-21. Ο Άρης από την άλλη είχε λύσεις από τα 7 μέτρα καθώς πέτυχε 5 στα 8 τρίποντα και κατάφερε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά.

Στην δεύτερη περίοδο μόνο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ, και αυτή ήταν η ΑΕΚ. Με το Άρη πραγματικά να τα έχει χαμένα, η Βασίλισσα διεύρυνε εύκολα τη διαφορά με τους Κασελάκη και Αθηναίου να βοηθούν σημαντικά σε αυτό.

Η Βασίλισσα ξεπέρασε και την τρίτη συνήθως κακή της περίοδο με εκπληκτική εμφάνιση ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά δείχνοντας ότι πολύ δύσκολα θα έχανε αυτό το ματς. Καλύτερος σε αυτή την περίοδο ο Ίνγκλις όπου έφτασε του 17 πόντους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Βασίλισσα δεν έδωσε κανέναν δικαίωμα στον Άρη για να πιστέψει στην ανατροπή, καθώς η εμφάνιση της ήταν πραγματικά εντυπωσιακή, με τον Ντούσαν Σάκοτα να κάνει ροτέισιον στα τελευταία 2 λεπτά βάζοντας στο παιχνίδι τους Τσιάκο και Πολυτάρχου με τον τελευταίο να τελειώνει την αναμέτρηση με όμορφο τρίποντο.

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Καρακατσούνης, Πουρσανίδης Γ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-27, 69-43, 92-54.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 5(1), Παπαντωνίου 7, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 9(1), Κασελάκης 12(1), Πολυτάρχου 3, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 9(1), Μιλόσεβιτς 10(1), Μενσά-Μππονσού 12, Ίνγκλις 17(3).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 4, Τσιάρας 2, Δήμας 2, Ριντ 9(3), Τόμας 7(2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 10(1), Νέιμικ 4, Μούρτος 3, Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγιε 5(1).