13.5
13:40

Πάνε για την τρίτη θέση οι Μάγκες

Οι Μάγκες τα έδωσαν όλα κόντρα στο Stoiximan.gr ΠΑΟΚ, αλλά η κούραση, τα λάθη και ο… Γουργούμης με τις αποκρούσεις του δεν της έδωσαν την ευκαιρία να κάνει το 1-1 στη σειρά και γνώρισε την ήττα με 38-28 στο κλειστό του Καματερού. Συνεχίζει στους μικρούς τελικούς η Ένωση, εκεί όπου θα βρει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τον Ποσειδώνα Λουτρακίου

Με κεκτημένη ταχύτητα από την αναμέτρηση στη Μίκρα ξεκίνησαν οι Μάγκες και από τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχαν το πάνω χέρι στο κλειστό του Καματερού βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τους Γεωργιάδη και Κατσίκη.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο αν δεν υπήρχε ο Πλεχ και ειδικότερα ο Γουργούμης που έβαλε αρκετές φορές stopστις επιθετικές ενέργειες των Κιτρινόμαυρων.

Η ΑΕΚ βρέθηκε ακόμα και με τρία γκολ διαφορά μπροστά στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Αλβανό να έχει ηγετικό ρόλο ισοφάρισαν σε 16-16 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για το Stoiximan.gr ΠΑΟΚ ήταν… καρμπόν με αυτή στη Μίκρα και από τα κιόλας πρώτα λεπτά πήραν μια διαφορά 4 τερμάτων βάζοντας δύσκολα στους παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη.

Οι Μάγκες προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά συνέχεια έβρισκαν μπροστά τους τον εξαιρετικό Γουργούμη που είχε 50% αποτελεσματικότητα στα σουτ των Κιτρινόμαυρων.

Ο νικητής του αγώνα ήταν γνωστός και το σκορ στα τελευταία λεπτά διευρύνθηκε από τις ανοικτές άμυνες των δύο ομάδων και οι Θεσσαλονικείς πήραν την πρόκριση στους τελικούς με σκορ 38-28 και 2-0 στη σειρά των παιχνιδιών.