13.5
17:03

Γκολάρα ο Πλατέλλας, ήρωας ο Ανέστης, απογοητευτική η ΑΕΚ

Τέσσερα ματς, τέσσερις εμφανίσεις κατώτερες του αναμενόμενου στα πλέι οφ. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα και από τη Λάρισα (1-0 την ΑΕΛ) χάρη στο τρομερό γκολ του Πλατέλλα και τις μεγάλες επεμβάσεις του κορυφαίου Ανέστη. Σίγουρη πρωταθλήτρια η Ένωση μετά την ήττα του Ηρακλή.

Σε ένα κακό ματς και ένα απογοητευτικό δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ κατάφερε με την γκολάρα του Πλατέλλα και τις εντυπωσιακές αποκρούσεις του Ανέστη να πάρει τη νίκη και να επιστρέψει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, καθώς ο Ηρακλής ηττήθηκε με 1-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης. Οι Κιτρινόμαυροι πρέπει να βρουν τον καλό τους εαυτό, καθώς ακόμα δεν έχουν ούτε μια εμφάνιση που να θυμίζει ΑΕΚ στα πλέι οφ.

Την έσωσε ο Πλατέλλας

Για ακόμα έναν αγώνα στα πλέι οφ η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αποδώσει το καλό ποδόσφαιρο που έπαιζε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, καθώς κυκλοφορούσαν την μπάλα αλλά δεν έφταναν στην αντίπαλη εστία.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν φάσεις, με την Λάρισα να έχει κλειστεί καλά και να μην αφήνει περιθώρια στην Ένωση.

Στο 36ο λεπτό ο Αραβίδης πέρασε ωραία στον Ανάκογλου, το σουτ του οποίου κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή οι δύο ομάδες δεν είχαν καταφέρει να δημιουργήσουν καμία ιδιαίτερα καλή φάση.

Ο Αραβίδης πήγε να εκτελέσει το κόρνερ, με το ματς να διακόπτεται λόγω ρήψης αντικειμένων και κροτίδων, κάτι που όπως φαίνεται έκανε καλό στους Κιτρινόμαυρους, οι οποίοι με την επανέναρξή του κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με υποδειγματική αντεπίθεση. Ο Πλατέλλας έχασε το κοντρόλ ωστόσο πίεσε και κέρδισε ξανά την μπάλα, στέλνοντάς την με το αριστερό στην εστία του Αποστολίδη.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με την Λάρισα να δείχνει σαστισμένη μετά το γκολ που δέχθηκε.

Έπαιζε μόνη της η Λάρισα

Μονόλογος των γηπεδούχων ήταν το δεύτερο ημίχρονο στην Λάρισα, καθώς οι παίκτες της ΑΕΚ έμειναν… στα αποδυτήρια, με τον Ανέστη να σώζει την ομάδα.

Η Λάρισα πίεζε συνεχώς, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, δημιουργούσε την μια φάση μετά την άλλη, ωστόσο ο Ανέστης έκανε τρεις εντυπωσιακές αποκρούσεις και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η εμφάνιση της Ένωσης ήταν απογοητευτική, καθώς τόση άμυνα δεν είχε παίξει ούτε στους δύο αγώνες κόντρα στον Ολυμπιακό.

Παρόλα αυτά η Λάρισα δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, με την ΑΕΚ να παίρνει το τρίποντο, να επιστρέφει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, πραγματοποιώντας μια απογοητευτική εμφάνιση.

Λάρισα: Αποστολίδης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Μελισσάς, Κοντοδήμος(45+3’ Πινδώνης), Νεμπεγλέρας, Μπανούσης (83’ Ρίστοβιτς), Σερζίνιο (71’ Γιάντσης), Γκουεσάν, Πίντο, Ντα Σίλβα

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης (85’ Γροντής), Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Τζανετόπουλος, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα (58’ Κρισάντους), Πλατέλλας (69’ Γεωργέας), Αραβίδης

Κίτρινες: Σαρακατσάνος, Ανάκογλου, Ντεμπεγλέρας, Γεωργέας, Κρισάντους, Αραβίδης