13.5
19:54

ΑΕΚ μπορείς να προκριθείς!

Η Βασίλισσα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και έχασε τη νίκη (71-69) στα τελευταία δευτερόλεπτα στο «Παλέ» κόντρα στον Άρη, όταν το τρίποντο του Σάκοτα δεν βρήκε στόχο. Τεράστιος Ντελινινκάιτις, εμφανής η απουσία του Χέρστον. Το Σάββατο στο ΟΑΚΑ στις 19:00, η Ένωση κάνει το 1 – 1 και ανεβαίνει ξανά Θεσσαλονίκη την ερχόμενη Τρίτη για την πρόκριση.

Μαχητική, άτυχη και άστοχη εμφανίστηκε η ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο, εκεί όπου γνώρισε την ήττα με 71-69, από τον Άρη, στο πρώτο ματς της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ. Ο Τόμας Ντελινινκάιτις ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης της Ένωσης, σε κακή ημέρα ο Μιλόσεβιτς, με τον Μαλίκ Χέρστον να λείπει από την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα.

Εξαιρετικός και ο Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος θα μπορούσε να είχε γίνει ο «ήρωας» του Δικεφάλου, αν πετύχαινε το τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς.

Ο αγώνας:

Με καθυστέρηση περίπου 22 λεπτών ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Παλέ», με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά και τον Ντούσαν Σάκοτα να σημειώνει τους πρώτους πόντους για την ομάδα κάνοντας το 0-2. Ο Άρης αντέδρασε άμεσα και με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά, με αποτέλεσμα στο 5’ να προηγείται με 11-5.

Η Βασίλισσα, με τους Σαρικόπουλο και Ριντ ανέκαμψε και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα, τρέχοντας ένα επιμέρους 8-2 (21-17). Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς κάνοντας το 20-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης μπήκε πιο αποφασισμένος. Η αστοχία της ΑΕΚ έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά (25-24, ο Ντελινινκάιτις προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ΑΕΚ, όμως οι Πάσαλιτς και Μούρτος με συνεχόμενα τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στους +5.

Η Ένωση ξύπνησε και με ένα επιμέρους 8-2 μπήκε μπροστά (33-34), με τον Μενσά να κάνει το 38-40 λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου και τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες, αποδεικνύοντας ότι η αναμέτρηση μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν απόλυτα ισορροπημένη.

Κακή η ΑΕΚ, όπως συνηθίζει στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Άρης ξεκίνησε με ένα επιμέρους 9-3, με την Ένωση να κάνει συνεχόμενα λάθη και παρά το λάθος του Πάσαλιτς, ο Μενσά με βήματα δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να μειώσει, αφήνοντας τους γηπεδούχους να κάνουν το 51-43,στο 25’. Ο Ντέλι έκανε το 51-45 με δύο βολές μετά από τρία λεπτά χωρίς καλάθι για την ΑΕΚ.

Ο Τόμας Ντελινινκάιτις έπαιξε σημαντικό ρόλο για να γυρίσει το ματς η ομάδα, με τον Μιλόσεβιτς να είναι αρκετές φορές άστοχος, ωστόσο στο κρίσιμο σημείο πέτυχε το τρίποντο που μείωσε τη διαφορά, με τον Ουίλμπεκιν να κάνει το 53-50, στο 28΄.

Παρόλα αυτά, ο Άρης με καλάθια των Αντεγμπόγιε και Ριντ έκαναν το 60-50, η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς.

Στην τελευταία περίοδο, η Ένωση με ένα επιμέρους 5-2 μείωσε σε 65-57, ωστόσο τα συνεχόμενα λάθη δεν την άφηναν να μειώσει, με τον Μιλόσεβιτς ύστερα από αρκετές προσπάθειες να κάνει το 65-59.

Ο Ντελινινκάιτις μπήκε στο ματς και με τρίποντο έγραψε το 65-62, 4 λεπτά πριν τη λήξη, με τον Αθηναίου να παίρνει σειρά φέρνοντας το ματς στα ίσα (67-67). Πραγματικό θρίλερ οι τελευταίες στιγμές στο Παλέ, με τον Πάσαλιτς να πετυχαίνει δίποντο, την ΑΕΚ να ισοφαρίζει (69-69) και τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη, καθώς ο Σάκοτα δεν κατάφερε να πετύχει το τρίποντο στην τελευταία φάση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-40, 63-52, 71-69

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 13 (3 τρίπ., 7 ασ.), Τσιάρας, Ριντ , Τόμας, Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (2 τρίπ., 7 ριμπ.), Νέιμικ 14 (10 ριμπ.), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 16 (1 τρίπ., 9/10 βολ.).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 2, Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 18 (2), Σάκοτα 17 (3), Σαρικόπουλος 7 (7 ριμπ.), Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Μενσά Μπονσού 6, Ίνγκλις 8 (2).