10.5
09:40

Έγινε η πρεμιέρα

Πραγματοποιήθηκε χθες η πρώτη αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος της Football League Νέων. Διαβάστε τα αποτελέσματα και την βαθμολογία.

Η ΑΕΚ είχε ρεπό στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων της Football League Νέων, κάτι που σημαίνει ότι βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ολυμπιακός Βόλου – Καλλιθέα 2-1

Παρά το γρήγορο γκολ της η Καλλιθέα ηττήθηκε με 2-1 από τον Ολυμπιακό Βόλου, για την πρώτη αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος της Football League Νέων.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε ο αγώνας στον Βόλο για την Καλλιθέα, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Κότας εκτέλεσε κόρνερ, με τον Ευαγγέλου με προβολή να γράφει το 1-0.

Μετά το γκολ ο Ολυμπιακός Βόλου ανέβασε τον ρυθμό του και στο 22ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς μετά από πάσα του Μπάσαρι στον Ντινόπουλο, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, με τον Μπάσαρι να εκτελεί κόρνερ και τον Πιτσινό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός Βόλου έπαιξε συγκρατημένο ποδόσφαιρο, καθώς ήθελε να κρατήσει το σκορ, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 2-1 μέχρι και το τέλος του αγώνα

Ολυμπιακός Βόλου: Ξανθάς, Βλαχόπουλος, Δημητριάδης, Χασιώτης, Γαρυφάλλου, Γκίνης (71′ Ντόντος), Αραπίτσας (89′ Μπέικος), Μπούσης, Ντινόπουλος (91′ Γιαννούλας), Αλεξανδρής, Μπάσαρι

Καλλιθέα: Νίκας, Χαλκιάς, Ευαγγέλλου, Πιτσινός (42′ λ.τρ. Παπαδάκος), Ακοπιάν, Κότας (38′ Ιωαννίδης), Κατσαϊδώνης, Νικηφόρος (53′ Δαφερέρας), Λαμπράι, Γκιζκιτζιάν (67′ Κλέμενς), Ξένος

Εθνικός Σερρών – Απόλλων 1924 0-0

Ισόπαλοι με 0-0 αναδείχθηκαν οι Απόλλων 1926 και Εθνικός Σερρών, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Football League Νέων.

Ο Απόλλωνας ξεκινήσει δυναμικά στον αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει, κρατώντας μόνο τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να έχουν κλειστεί καλά στις άμυνές τους, ώστε να μην δεχθούν κάποιο τέρμα.

Τόσο ο Απόλλωνας, όσο και ο Εθνικός Σερρών είχαν κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο καμία δεν κατάφερε να μετατραπεί σε γκολ.

Εθνικός Σερρών: Γρηγοριάδης, Ταΐρης, Σαϊνατούδης, Παπίτσας (53΄ Παπαδόπουλος), Δούμτσιος, Κεραμυδάς, Αγγελίδης, Χατζηδημητρίου, Τσιλούλης, Γκάλιος, Κωνσταντίνου

Απόλλων 1926: Βασιλειάδης, Δινοβίτσης, Ράπτης, Driza,Σαχίνης, Μουτζίκος, Τσολερίδης(55’ Φούσκας) , Τραϊκος, Βερνάρδος, Γιώργης, Ποτατζίδης