09.5
17:13

Τζάμπα ήττα για τους Μάγκες

Μια ΑΕΚ με δύο διαφορετικά πρόσωπα παρουσιάστηκε στη Μίκρα και γνώρισε μια απρόσμενη ήττα από τον Stoiximan.gr ΠΑΟΚ με σκορ 28-27 και πλέον η νίκη στην Αθήνα αποτελεί μονόδρομος. Άλλη ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο με πολλά λάθη, καμία σχέση με το πρώτο

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στη Μίκρα με τον Νικολαΐδη να κυριαρχεί στην επίθεση και τον Γιώργο Παπαδόπουλο να ακολουθεί, καθώς χάρη στα γκολ των δύο η Ένωση προηγήθηκε με σκορ 5-1.

Οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και το έδειξαν από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα, αφού «εξουδετέρωσαν» τον Αλβανό ενώ οι άμυνες τους ήταν δυνατές και αλάνθαστες.

Σε συνδυασμό με τις αποκρούσεις του Χάρι Πλεχ, οι Μάγκες άφησαν χωρίς γκολ τους Θεσσαλονικείς για περισσότερα από 10 λεπτά, ωστόσο τα διαδοχικά τέρματα του Πετρίδη στα τελευταία λεπτά «ψαλίδισαν» τη διαφορά στα τρία γκολ για το 9-12 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Καμία σχέση δεν είχε η ΑΕΚ του δευτέρου μέρους με αυτήν του πρώτου 30λεπτου και ο Stoiximan.gr ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε αυτό και πέτυχε 9 γκολ στα πρώτα ισάριθμα λεπτά της επανάληψης.

Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ με το μέρος τους και κατάφεραν να πάρουν πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ και να προηγηθούν ακόμα και με τρία τέρματα.

Η Ένωση ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά και το ματς όδευε προς την παράταση μέχρι ο Παλάσκας να πετύχει το νικητήριο γκολ 10’’ πριν την λήξη και να δώσει τη νίκη στους Θεσσαλονικείς με σκορ 28-27.