09.5
16:01

5η η Βασίλισσα, κόντρα σε Άρη στα πλέι οφ

Η Βασίλισσα τερμάτισε στην 5η θέση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Α1 μετά τη νίκη της με 77-66 στη Δράμα κόντρα στον ΚΑΟΔ και τη νίκη του Άρη στο Ρέθυμνο. Στην πρώτη φάση των πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τον Άρη έχοντας μειονέκτημα έδρας

Με τον Μενσά Μπονσού να μένει στον πάγκο, λογω της αφυδάτωσης που είχε πάθει μέσα στην εβδομάδα, ξεκίνησε την αναμέτρηση στη Δράμα η ΑΕΚ, με τον Αθηναίου μετά από καλάθι και φάουλ να ανοίγει το σκορ για τη Βασίλισσα. Η Ένωση πήρε από το ξεκίνημα ρόλο – οδηγού στο ματς μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14-5.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα φάνηκε ότι… έβαλε μυαλό μετά τις κακές εμφανίσεις κόντρα σε Ρέθυμνο και ΠΑΟΚ, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και επίθεση στην δεύτερη περίοδο και ανέβασε τη διαφορά στους +10 (7-17) με τον Σαρικόπουλο, ο οποίος αντικατέστησε τον Μενσά στη θέση 5. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4-0 μείωσαν, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 13-19 υπέρ της ΑΕΚ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ίνγκλις όπλισε και έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στην ΑΕΚ, όμως ο ΚΑΟΔ αντέδρασε και με επιμέρους 7-2 σκορ στο 14’ έκανε το 20-24. Οι Κιτρινόμαυροι με σερί 5-0  και τρίποντο του Ίνγκλιςς έκαναν το 20-29 και στη συνέχεια με απίστευτο κάρφωμα ο Σαρικόπουλος έκανε στο 20-31.

Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς και Σαρικόπουλος στο 17’ έκαναν το 20-39, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 26-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΚΑΟΔ μπήκε πιο δυνατά και χάρη στον Ζάρα και τον Όντομ μείωσε σε 28-43, με τον Ντελινινκάιτις να απαντά. Η Ένωση όπως συνηθίζει ήταν μέτρια στην 3η περίοδο, και μάλιστα κατάφερε να πετύχει μόνο 2 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι Δραμινοί έριξαν τη διαφορά, όμως ο Αθηναίου με τρίποντο διαμόρφωσε το  34-48. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ξανά, η ΑΕΚ με ένα σερί 4-0 ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο 27’ (42-56) και πήραν και το 3ο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήρε φωτιά. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά όμως ο ΚΑΟΔ με ένα σερί 5-0 κατέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν στόχο για τα επόμενα 3 λεπτά. Ο Ουίλμπεκιν έκανε το 55-66, όμως οι Τσαλδάρης και Παπαμακάριος έβαλαν ξανά φωτιά στον αγώνα κάνοντας το 61-68. Η Ένωση αγχώθηκε αλλά κατάφερε να κρατήσει διαφορά ασφαλείας και να πάρει τη νίκη, η οποία της έδωσε την 5η θέση της βαθμολογίας.

Η Βασίλισσα θα αντιμετωπίσει στα πλει οφ τον Άρη έχοντας το μειονέκτημα της έδρας.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Καρακατσούνης – Παναγιώτου.
Τα δεκάλεπτα: 13-19, 26-43, 50-51, 66-77.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρότερ 10, Χάρις 4, Γεωργάκης 2, Άτκινς 2, Όντομ 12 (2), Σπυριδωνίδης 2, Μισέλ 4, Ζάρας 15 (1), Λο 5 (1), Χρυσικόπουλος 4, Τσαλδάρης 3, Παπαμακάριος 3 (1).
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 5 (1), Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 10, Κασελάκης, Χέρστον 11 (1), Σαρικόπουλος 12, Αθηναίου 9 (1), Μιλόσεβιτς 14 (1), Ίνγκλις 8 (