09.5
17:57

Λυτρώθηκε αλλά δεν άρεσε

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πείσει τον κόσμο της για ακόμα μια φορά. Λυτρωτής του ΟΑΚΑ ο Σοϊλέδης, με το γκολ που σημείωσε στο 90′.

Για ακόμα έναν αγώνα ο Δικέφαλος έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, ξύπνησε αφού έμεινε πίσω στο σκορ και κατάφερε με το εκπληκτικό γκολ του Σοϊλέδη στο 90ο λεπτό να πάρει τη νίκη. Το πρώτο γκολ της Ένωσης ο Μπαρμπόσα.

Ο Δέλλας αποφάσισε να παρατάξει την ομάδα με 4-3-3 και όχι 4-2-3-1 που αγωνιζόταν μέχρι στιγμής, με τους Γιόχανσον, Τζανετόπουλο και Ανάκογλου να παίζουν μαζί στη μεσαία γραμμή. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η διάταξη της ομάδας άλλαξε, με το 4-2-3-1 να κάνει ξανά την εμφάνισή του.

Όλα στο μηδέν

Δυνατό και νευρικό ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Απόλλωνα Σμύρνης. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν την κατοχή, προσπάθησαν να βάλουν κάτω την μπάλα και να φτάσουν στην εστία του Ταΐρη, ωστόσο δεν το κατάφεραν.

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης έγινε στο 18ο λεπτό, όταν ο Αραβίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Γιόχανσον έπιασε την κεφαλιά, με τον Ταΐρη να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ 14 λεπτά αργότερα, ο Σοϊλέδης έπιασε ένα δυνατό σουτ το οποίο πέρασε άουτ.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Μπακάκης έβγαλε τη σέντρα, ο Μπαρμπόσα έπιασε το γυριστό σουτ, με την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι, ενώ πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου ο Ψιάνης σέντραρε, με τον Άρσιτς να μην προλαβαίνει την μπάλα μπροστά στον Ανέστη.

Για ακόμα ένα ημίχρονο η ΑΕΚ έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, καθώς μπορεί να είχε την κατοχή, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει ή έστω να απειλήσει σημαντικά τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Έμεινε πίσω, ανέβηκε και νίκησε

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το ΟΑΚΑ… πάγωσε, καθώς ο Απόλλωνας Σμύρνης άνοιξε το σκορ. Ο Ανγκούλο βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, ο Ανέστης βγήκε και ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Το γκολ αυτό έκανε τους παίκτες της Ένωσης να ανεβάσουν τον ρυθμό τους και να πιέσουν, καθώς ήθελαν να ισοφαρίσουν το ματς, ώστε στη συνέχεια να διεκδικήσου τη νίκη. Οι Κιτρινόμαυροι δημιουργούσαν τη μια φάση μετά την άλλη, με το γκολ να έρχεται τελικά στο 61ο λεπτό. Ο Αραβίδης έβγαλε τη σέντρα, ο Κρισάντους βρήκε την μπάλα, ο Ταΐρης απέκρουσε, με τον Μπαρμπόσα να παίρνει το… ριμπάουντ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας απάντησε με δοκάρι σε σουτ του Ανγκούλο, με την ΑΕΚ να δημιουργεί τη μια φάση μετά την άλλη, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα.

Την τελευταία κουβέντα της αναμέτρησης την είπε ο Σοϊλέδης στο 90ο λεπτό, όταν με σέντρα σουτ από τα δεξιά, νίκησε τον Ταΐρη και σημείωσε ένα εκπληκτικό τέρμα, χαρίζοντας στην Ένωση τη νίκη.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος (46’ Κρισάντους), Σοϊλέδης, Τζανετόπουλος, Γιόχανσον, Πλατέλλας (76’ Ζόριτς), Ανάκογλου (84’ Ντούνης), Μπαρμπόσα, Αραβίδης

Απόλλων Σμύρνης: Ταΐρης, Βασιλαντωνόπουλος, Κύργιας, Ψιάνος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Λαγός (77’ Ηρακλής), Σουάνης(68’ Τζιώρας), Χαλκιαδάκης-Μπαμ μπαμ (85’ Λίτσης), Άρτσις, Ανγκούλο