06.5
15:54

Ανεξήγητη επιλογή και ήττα από τον ΠΑΟΚ

Για κάποιον λόγο ο προπονητής της ΑΕΚ τράβηξε στον πάγκο στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον καταλύτη στις ρακέτες Ζήση Σαρικόπουλο για να παίξει ο κάκιστος (για δεύτερο σερί ματς) Μενσά Μπονσού (2 πόντοι – 1 ριμπάουντ). Μοιραία η Βασίλισσα πλήρωσε την απόφαση αυτή με ήττα (85-93) από το Δικέφαλο του Βορρά. Εξαιρετικοί οι Ουιλμπέκιν και Χέρστον, κρυβόταν πάλι ο Ίνγκλις.

Ανεξήγητες επιλογές, κακή εικόνα, ευθύνες σε όλους η σημερινή ήττα της Ένωσης, η οποία σε ακόμα ένα ματς εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν κατάφερε να αλλάξει την εις βάρος εικόνα της μετά την ήττα και στο Ρέθυμνο.

Προβληματισμός και για τον τρόπο που χειρίστηκε το ματς ο Ντράγκαν Σάκοτα, ο οποίος θέλησε να καθίσει στον πάγκο των εκ των κορυφέων, Ζήση Σαρικόπουλο για να περάσει στη θέση του τον κακό Μενσά, χωρίς λόγο.

Ο αγώνας:

Κακό ξεκίνημα και ένας ρυθμός του ΠΑΟΚ που η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε να ακολουθήσει, έχοντας μέτρια εικόνα στην επίθεση. Η Ένωση ήταν αρκετά άστοχη στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ίνγκλις να μην μπορεί να βρει στόχο και τον Μενσά να μην βοηθά ούτε επιθετικά ούτε στην άμυνα. Ο Ίνγκλις μείωσε με καλάθι και φάουλ στο 7΄, ο Λάνγκφορντ πέτυχε 4 πόντους με τον ίδιος τρόπο, όμως ο ΠΑΟΚ συνέχισε να οδηγεί το ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σαρικόπουλος πήρε τη θέση του άποντου μέχρι το ημίχρονο Μενσά Μπσνσού, έκανε εξαιρετική εμφάνιση πετυχαίνοντας 7 πόντους για την ΑΕΚ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι ως το τέλος της περιόδου. Ο Λιάπης έκανε το 40-41 5’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου και ο Ουίλμπεκιν στην εκπνοή έκανε το 42-41.

Στην 3η περίοδο, η γνωστή… κοιλιά της Βασίλισσας. Οι Κιτρινόμαυροι δεν έβρισκαν ξανά στόχο, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 6-0 κάνοντας το 51-56, με τον Μενσά να μην μπορεί να βοηθήσει. Ο Ντελινινκάιτις με την εμπειρία του κράτησε ζωντανή την ομάδα, πετυχαίνοντας καλάθι και τρίποντο στο 27, κάνοντας το 58-61 και ο Ίνγκλις με δύο βολές ισοφάρισε 50’’ πριν την ολοκλήρωση. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ζήσης Σαρικόπουλος ήταν εκείνος που ξεχώρισε κάνοντας εξαιρετική δουλειά κάτω από το καλάθι, όμως ο Σάκοτα, για κάποιον λόγο επέλεξε να το αποσύρει και να βάλει στη θέση του τον Βρετανό.

Ματς για γερά νεύρα ήταν αυτό της 4ης περιόδου, με την ΑΕΚ να πιέζει με όλες της τις δυνάμεις τον ΠΑΟΚ καταφέρνοντας να τον παίξει στα ίσια. Ο Μενσά επέστρεψε στην πεντάδα χωρίς να κάνει κάτι διαφορετικό από ότι στο ξεκίνημα.

Η Ένωση αντιμετώπισε ξανά πρόβλημα στις βολές και ειδικά σε κρίσιμα σημεία ήταν άστοχη χάνοντας την ευκαιρία να μεγαλώσει τη διαφορά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες και στο τέλος να οδηγούν το ματς. Ο Ίνγκλις 24’’ πριν το τέλος αστόχησε, ο Ουίλμπεκιν δεν κατάφερε βρει κι εκείνος καλάθι και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 85-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 42-41, 68-66, 85-93