05.5
08:14

Στην Αθήνα μετά από 4 χρόνια ο ΠΑΟΚ κόντρα στην ΑΕΚ

Ηταν 13 Φεβρουαρίου 2011 όταν η ΑΕΚ υποδέχτηκε για τελευταία φορά τον ΠΑΟΚ. Οι δύο “δικέφαλο” θα τεθούν την Τετάρτη (6/5, 17:00) και πάλι αντιμέτωποι για πρώτη φορά από τότε στην έδρα της “ένωσης” σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Αυτή θα είναι η 22η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην Αθήνα στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος και η ΑΕΚ έχει ξεκάθαρο προβάδισμα μετρώντας 14 νίκες έναντι επτά του ΠΑΟΚ που έφυγε με τη νίκη από την έδρα της αντιπάλου του στις δύο τελευταίες συναντήσεις τους εκεί. Η τελευταία νίκη της “ένωσης” σημειώθηκε στις 4 Απριλίου 2009 για την 23η αγωνιστική της σεζόν 2008-2009.

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη αυτών των 21 αγώνων, ήταν εκείνη που σημείωσε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι αυτής της περιόδου, τη σεζόν 1992-1993 όταν επικράτησε με 88-67 της ΑΕΚ που με την πλευρά της τον νίκησε για τα ημιτελικά των πλέι οφ του 1997 με 70-54 στη δική της πιο ευρεία επικράτηση.

Οσο για το ρεκόρ σκοραρίσματος το έχει ο Iβιτσα Γιούρκοβιτς. Ο Σλοβένος είχε πετύχει 40 πόντους στο παιχνίδι της περιόδου 2003-2004 χωρίς ο ΠΑΟΚ να αποφύγει την ήττα με 92-85. Μάλιστα αυτή είναι η κορυφαία επίδοση σκοραρίσματος παίκτης του ΠΑΟΚ στα χρόνια της Basket League ΣΚΡΑΤΣ σε παιχνίδι 40 λεπτών, αφού είχε πετύχει 43 ο Πέτζα Στογιάκοβιτς σε παιχνίδι με τον Απόλλωνα Carna στην Πάτρα για την περίοδο 1997-1998 αλλά παίζοντας 45 λεπτά. Από την πλευρά της ΑΕΚ την καλύτερη επίδοση κρατάει ο Ούγγρος Ιστβαν Νέμεθ από την περίοδο 2008-2009 με 34 πόντους.

Πηγή:esake.gr