04.5
16:51

«Καθάρισε» με Αραβίδη

Ο Άραβας με δύο γκολ «καθάρισε» τη νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στην Παναχαϊκή με 3-0, σε μια ακόμα εμφάνιση της Ένωσης που δεν θύμισε αυτές της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Γκολάρα στο φινάλε από τον Μπακάκη.

Μακριά από τον καλό της εαυτό έμεινε για ακόμα μια φορά η Ένωση, ωστόσο ο Αραβίδης με δύο γκολ κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Ξεκίνησαν δυναμικά οι Κιτρινόμαυροι που άνοιξαν το σκορ στο 3 με το πέναλτι που κέρδισε ο Πλατέλλας, ωστόσο στην πορεία έχασαν τον ρυθμό τους. Την παράσταση έκλεψε στο τέλος του αγώνα ο Μπακάκης που διαμόρφωσε με τρομερό σουτ το 3-0.

Ξεκίνησαν δυνατά αλλά…

Δυνατά ξεκίνησε στον αγώνα κόντρα στην Παναχαϊκή η ΑΕΚ, πιέζοντας από το πρώτο λεπτό, ώστε να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ. Αυτό και συνέβη στο 3ο λεπτό, καθώς μετά από συνεργασία των Μπαρμπόσα, Κρισάντους και Πλατέλλα, ο τελευταίος κέρδισε πέναλτι από τον Κάργα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αραβίδης, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για την Ένωση.

Στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τους Κιτρινόμαυρους να κυκλοφορούν την μπάλα, χωρίς να καταφέρνουν να απειλήσουν την Παναχαϊκή. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις, με τον Μπουντόπουλο μάλιστα να έχει δοκάρι στο 45ο λεπτό.

Η Ένωση, κατάφερε να γίνει επικίνδυνη με κάποια σουτ των Πλατέλλα και Μπαρμπόσα, τα οποία ωστόσο δεν κατέληξαν στα δίχτυα, καθώς είτε πέρασαν άουτ, είτε εξουδετερώθηκαν από τον Γεωργακόπουλο.

«Χτύπησε» ξανά ο Άραβας

Κακό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, με την Παναχαϊκή να πιέζει ώστε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και τους Κιτρινόμαυρους να μην μπορούν να βρουν το δρόμο προς την εστία του Γεωργακόπουλου.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν την Ένωση, με τον Αραβίδη να… καθαρίζει το ματς στο 68ο λεπτό. Ο επιθετικός της Ένωσης που άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με πέναλτι, εκτέλεσε το απευθείας το φάουλ από αριστερά και κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Από το 2-0 και μετά οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν τον ρυθμό τους, με την Παναχαϊκή να έχει… παραιτηθεί από τον αγώνα, προσπαθώντας να σημειώσουν ακόμα ένα τέρμα, την ίδια στιγμή που ο Δέλλας ανακάτευε την 11άδα της ομάδας.

Στο φινάλε της αναμέτρησης ο Μπακάκης κατάφερε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, με ένα τρομερό σουτ που έκλεψε την παράταση.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Γιόχανσον, Ανάκογλου(88’ Φαγέ), Πλατέλλας (82’ Λαμπρόπουλος), Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Κρισάντους (66’ Σοϊλέδης)

Παναχαϊκή: Γεωργακόπουλος, Ασίγκμπα, Άλμπι, Κάργας, Κοντοχρήστος, Αναστασόπουλος, Γκαντιάγκα (77’ Χαρτσιάς), Στεργίδης (75’ Κυβελίδης), Χοτζάλι (46’ Χύσα), Μπουντόπουλος, Μαρουκάκης

Κίτρινες: Κάργας, Ασίγκμπα, Μπακάκης