30.4
09:40

O τελευταίος μέχρι τον επόμενο (vids)

Σαν σήμερα πριν από τέσσερα χρόνια η ΑΕΚ κερδίζει τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ στον τελικό του Κυπέλλου και κατακτά τον τελευταίο τίτλο της πιο πρόσφατης ιστορίας της σε ένα παιχνίδι που μόνο γιορτή δε θύμησε!

Στις 30 Απριλίου του 2011 η ΑΕΚ κατέκτησε το 14ο Κύπελλο στην ιστορία της αντιμετωπίζοντας τον Ατρόμητο στον τελικό της διοργάνωσης στο ΟΑΚΑ. Ο τίτλος αυτός, μάλιστα, έμελλε να είναι και ο τελευταίος για την Ένωση και την πρόσφατη ιστορία της.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ φτάνει στον τελικό αποκλείοντας την ομάδα του Παναθηναϊκού στις καθυστερήσεις, με το αξέχαστο γκολ του Μίτσελ από απευθείας φάουλ στο 97ο λεπτό της αναμέτρησης. Εκεί, οι Κιτρινόμαυροι ήρθαν αντιμέτωποι με τον Ατρόμητο του Γιώργου Δώνη.

Η ΑΕΚ τυπικά φιλοξενούμενη στο ΟΑΚΑ επικρατεί με 0-3 του Ατρομήτου με τα γκολ των Λυμπερόπουλου, Μπαχά και Καφέ και αναδεικνύεται Κυπελλούχος Ελλάδος σε έναν τελικό που σημαδεύτηκε από τις άσχημες ενέργειες των οπαδών των δύο ομάδων, οι οποίοι μετέτρεψαν τη γιορτή του ποδοσφαίρου σε παρωδία.

Η αναμέτρηση

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά  στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να επιβάλουν τον ρυθμό τους, με τον Ατρόμητο  να πατάει καλύτερα στο παιχνίδι.

Το πρώτο σουτ της ΑΕΚ στον αγώνα ήρθε στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Νίκο Λυμπερόπουλο με  τη μπάλα να περνά απελπιστικά άουτ.

Ένα λεπτό,όμως, αργότερα  ο Λύμπε άνοιξε το σκορ για τους Κιτρινόμαυρους με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Νάτσο Σκόκο.  Στο 33ο λεπτό ο Σκόκο βγήκε τραυματίας με τον Μπάχα να παίρνει τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα του Περιστερίου προσπάθησε να αντιδράσει πιέζοντας  την ΑΕΚ χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κάποια φάση.

Μέχρι την ανάπαυλα οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν  στο χώρο του κέντρου χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια κλασσική ευκαιρία. Έτσι, το ημίχρονο έστειλε τους δύο φιναλίστ στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπερ των Κιτρινόμαυρων.

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος έχασε  μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσρι με τον Αναστασάκο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Στη συνέχεια, οι φίλαθλοι της ΑΕΚ άναψαν δεκάδες καπνογόνα με αποτέλεσμα οι διαιτητές να αποφασιζουν την προσωρινή  διακοπη του παιχνιδιού εώς ότου καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

Η πίεση των παικτών του Γιώργου Δώνη ήταν ασφυκτική στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ωστόσο, η  ΑΕΚ προσπάθησε να βγει έξω από την περιοχή της και τα κατάφερε, έχοντας αξιόλογες ευκαιρίες για να διπλασίασει τα τέρματα της.

Ο ρυθμός ανέβηκε για τις δύο ομάδες, από το 60′ και μετά με την ομάδα του Περιστερίου να πιέζει περισσότερο την ΑΕΚ προκειμένου να πετύχει ένα γκολ και να φέρει το ματς στα ίσα.

Τα λεπτά περνούσαν με την ΑΕΚ να δείχνει ότι έχει τον έλεγχο του ματς κάτι που τελικά πέτυχε διπλασιάζοντας τα τέρματα της στο 78 λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Κιτιρινόμαυροι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Λαγός από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα με τη μπάλα να στρώνεται εξαιρετικά στον Μπαχά, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ και έγραψε το 2-0 για την Ένωση κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ.

Οι παίκτες του Ατρομήτου φανερά απογοητευμένοι από την τροπή του ματς δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και μοιραία το σκορ οδηγήθηκε το 0-3, με τον Παντελή Καφέ να να σκοράρει το τρίτο τέρμα της Ένωσης.

Το τελικό σφύριγμα του Τάσου Κάκου βρήκε τους περίπου 30.000 οπαδούς  της ΑΕΚ να πανηγυρίζουν και λίγο αργότερα το Νίκο Λυμπερόπουλο να σηκώνει στα χέρια του το Κύπελλο Ελλάδας. Ένα τρόπαιο με ιδιαίτερη αξία για τον τότε 35χρονο ποδοσφαιριστή ,που κατακτούσε το πρώτο τρόπαιο στην καριέρα του.

Το φινάλε, ωστόσο, του τελικού σημαδεύτηκε από άσχημες εικόνες, καθώς μερίδα οπαδών της ΑΕΚ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο προκειμένου να πανηγυρίσουν και μερικοί από αυτούς επιτέθηκαν στους ποδοσφαιριστές του Ατρομήτου με την επέμβαση της αστυνομίας να «πυροδοτεί» τις αντιδράσεις.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μιχαηλίδης, Ιτάνζ, Καραγκιολίδης, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Φαβάλι, Μπρίτο, Σαρμιέντο, Σφακιανάκης, Καραγκούνης, Τάτος, Μπάλας, Αθανασίου, Νάστος, Μπαζίνσκι, Σαμπού, Ολιβέιρα, Δάρλας, Σκόνδρας, Καμαρά, Αναστασάκος, Σαγκανόφσκι, Καραλής.

ΑΕΚ: Σάχα, Αραμπατζής, Γεωργέας, Ματέος, Γκέντσογλου, Νασούτι, Μανωλάς, Δέλλας, Καράμπελας, Λαγός, Μπαχά, Μάκος, Καφές, Μίτσελ, Γκερέιρο, Μπλάνκο, Λεονάρντο, Σκόκο, Ντιόπ, Λυμπερόπουλος.