26.4
17:01

Σφαλιάρα για να συνέλθουμε!

Περίπατο προέβλεπαν οι παντογνώστες, ότι η ΑΕΚ δεν βλέπει τον Ηρακλή μπροστά της έγραφαν οι αλαζόνες. Η πραγματικότητα είναι σκληρή. Ηρακλής – ΑΕΚ 2-1. Βάλτε τα κεφάλια μέσα, δουλέψετε ΟΛΟΙ και βγάλτε την ομάδα πρώτη. Και φέρτε 5-6 ΠΑΙΚΤΑΡΑΔΕΣ αν θέλουμε πρωτάθλημα του χρόνου.

Την πρώτη της ήττα στην Football League γνώρισε η ΑΕΚ από τον Ηρακλή με 2-1, πληρώνοντας τα πολλά λάθη που έκανε στο πρώτο ημίχρονο. Οι Κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να ανεβάσουν τον ρυθμό τους στην επανάληψη, αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον κακό τους εαυτό. Πλέον ΑΕΚ και Ηρακλής ισοβαθμούν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα των πλέι οφ με 10 βαθμούς.

Πολλά λάθη και εύκολα γκολ

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με πολλά λάθη από τους Κιτρινόμαυρους, η ΑΕΚ δέχθηκε δύο γκολ από τον Ηρακλή και έμεινε πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό ο Τσιλιανίδης πέρασε ωραία στον Πασά, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Ανέστη και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Στη συνέχεια παρά το γεγονός ότι οι παίκτες της ένωσης έχασαν την συγκέντρωσή τους, κατάφεραν να απαντήσουν με τον Αραβίδη, που εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ανάκογλου και την κεφαλιά του Πλατέλλα και έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να κρατήσει για πολύ το προβάδισμα στο σκορ, καθώς στο 34ο λεπτό, δώδεκα λεπτά μετά την ισοφάριση ο Ανάκογλου γύρισε λανθασμένα την μπάλα στον Ανέστη, με τον Περόνε να μπαίνει στην πορεία της και να κάνει το 2-1.

Η Ένωση είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Δέλλα, καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ.

Ανέβασε ρυθμό, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Σαφώς βελτιωμένοι ήταν οι παίκτες της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον Ηρακλή, καθώς σταμάτησαν να κάνουν πολλά εύκολα λάθη, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, ώστε να πάρουν τη νίκη.

Ο Τραϊανός Δέλλας έριξε στον αγώνα παίκτες που μπορούσαν να βοηθήσουν στην επίθεση, αλλά ο Ηρακλής είχε κλειστεί καλά στα καρέ του.  Παρόλα αυτά σε μερικές περιπτώσεις κατάφερε να απειλήσει, με την άμυνα της ΑΕΚ να κόβει, διορθώνοντας τα λάθη του πρώτου 45λεπτου.

Κομβικό σημείο του αγώνα η φάση του Πλατέλλα με τον Σαραμαντά, όπου ο Αρετόπουλος δεν έδωσε το πέναλτι, με το οποίο η Ένωση θα μπορούσε να ισοφαρίσει το ματς. Ωστόσο, με την εμφάνιση που πραγματοποίησε ακόμα και έτσι δύσκολα θα κατάφερνε να πάρει τη νίκη.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα, όλη η ΑΕΚ βρισκόταν στην επίθεση, αλλά τελικά οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να… νικήσουν την κακή τους εμφάνιση και τον Ηρακλή, ώστε να μην ηττηθούν.

Ηρακλής: Χουαντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Τσιλιανίδης (69’ Τσιλιγκίδης), Ιντζόγλου, Περόνε, Ρομάνο (57’ Κυριακίδης), Πουρτουλίδης, Πασάς (76’ Καρασαλίδης), Μπαρτολίνι

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σοϊλέδης, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος (81’ Ρόβας), Γιόχανσον, Ανάκογλου (69’ Ντούνης), Μπαρμπόσα, Πλατέλλας, Ζόριτς (55’ Κρισάντους), Αραβίδης

Κίτρινες: Περόνε, Ζόριτς, Ρομάνο, Ιντζόγλου, Μπαρμπόσα