25.4
19:03

Ήττα και 4η θέση

Η Ένωση ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Πανναξιακό και κατέκτησε τελικά την 4η θέση του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Σε ένα δυνατό πρώτο σετ η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει το 1-0 και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Οι Κιτρινόμαυρες έμειναν αρχικά πίσω στο σκορ, ωστόσο βρήκαν τη δύναμη να ισοφαρίσουν και λίγο πριν το τέλος να πάρουν το προβάδισμα που τους ανέβασε την ψυχολογία ώστε να κάνουν το 1-0.

Οι Κιτρινόμαυρες προσπάθησαν να κάνουν το 2-0 και να πάρουν σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του αγώνα, ωστόσο δεν τα κατάφερα. Ο Πανναξιακός αντέδρασε σωστά και πήρε το δεύτερο σετ με 20-25, ισοφαρίζοντας το ματς.

Χωρίς καμία αντίσταση ο Πανναξιακός κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ του αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ, με τις παίκτριες του Ρουμελιώτη να μην μπορούν να αντιδράσουν. Το 13-25 που ήταν και το σκορ, δείχνουν ακριβώς την εικόνα του 3ου σετ.

Σαφώς με καλύτερη παρουσία σε σχέση με το 3ο σετ, η Ένωση πάλεψε μέχρι το τέλος για την ισοφάριση του αγώνα, ωστόσο ο Πανναξιακός έκανε το 19-25 και διαμόρφωσε το τελικό 3-1, με την ΑΕΚ να τερματίζει τελικά στην 4η θέση του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-22, 20-25, 13-25, 19-25