25.4
18:46

Έπαιξε με την τύχη της και έχασε…

Πένυ Μακρή

Ένας Χέρστον δεν αρκεί για να φέρει τη νίκη, όπως φάνηκε στη σημερινή αναμέτρηση της Βασίλισσας, η οποία ηττήθηκε με 80-79 από το Ρέθυμνο, με τον Μενσά Μπονσού σε πολύ κακή ημέρα, τον Κάρλ Ίνγκλις να πραγματοποιεί μέτρια εμφάνιση και τον Ουίλμπεκιν να κινείται σε χαμηλά επίπεδα. Κακές άμυνες, αστοχία στις βολές, δυσκολία στην επίθεση τα χαρακτηριστικά της Ένωσης

Πέραν του απίστευτου κόσμου που για ακόμα μια φορά στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και δημιούργησε εξαιρετική ατμόσφαιρα στο Ρέθυμνο, τίποτα άλλο δεν πηγε καλά για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα.

Ο Μαλίκ Χέρστον ήταν μια ομάδα μόνος του αλλά δεν κατάφερε να την οδηγήσει στη νίκη, ενώ ο Μενσά Μπονσού δήλωσε… απών στη σημερινή αναμέτρηση. Μέτριοι Ουίλμπεκιν και Ίνγκλις, πολύ καλός για ακόμα μια φορά ο Ντούσαν Σάκοτα.

Η αναμέτρηση:

Γρήγορος ρυθμός, εξαιρετικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες οι οποίες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με την Βασίλισσα του Μαλίκ Χέρστον να παίρνει το προβάδισμα στους +4 κάνοντας το 10-6. Οι Κιτρινόμαυροι ωστόσο κάνοντας αρκετά λάθη έδωσαν το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να ισοφαρίσει στο 6’, με τους Κρητικούς να εμφανίζονται καλύτεροι από εκεί και πέρα, ανεβάζοντας τη διαφορά στο 18-14 περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ πήρε μπρος και πετυχαίνοντας 9 πόντους έναντι δύο των γηπεδούχων, πήρε κεφάλι και έκανε το 21-23 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ με τον Ζήση Σαρικόπουλο και τον Γιάννη Αθηναίου έκανε το 22-30, τη στιγμή που ο Μενσά έδειχνε σε πολύ κακή ημέρα και ο Ντράγκαν Σάκοτα θέλησε αρκετές φορές να τον αποσύρει στον πάγκο.

Το Ρέθυμνο με ένα επιμέρους 6-2 πλησίασε στο 14΄, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 17΄ κάνοντας το 37-37. Ίνγκλις και Ντελινινκάιτις πήραν σειρά ανοίγοντας ξανά το σκορ σε 39-44 για να έρθει το 3ο καταστροφικό δεκάλεπτο, που συνηθίζει η Ένωση.

Ο Σάφτενααρ ήταν ο κακός μπελάς για τους Κιτρινόμαυρους, ο οποίος με 16 πόντους πήρε το Ρέθυμνο από το χέρι, με την Ένωση να πέφτει σε πολλά αμυντικά αλλά και επιθετικά λάθη, αντιμετωπίζοντας μεγάλο πρόβλημα κάτω από το καλάθι.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τον γνωστό – άγνωστο Μαλίκ Χέρστον και τον Ίνγκλις έκαναν το 41-48, όμως γρήγορα οι Κρητικοί μείωσαν τη διαφορά στον πόντο στο 23’. Ο Χέρστον με 5 προσωπικούς πόντους έφερε ξανά την ΑΕΚ σε ρόλο «αρχηγού».Η Βασίλισσα συνέχισε με το ζόρι να κρατά το τιμόνι του ματς μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, οταν και ισοφαρίστηκε.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Χέρστον μόνος του προσπαθούσε να κρατήσει την ΑΕΚ όρθια, ο Σάκοτα με τρίποντο έκανε το 64-69, με το Ρέθυμνο να κυνηγά την Ένωση, η οποία τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με 71-68.

Οι βολές ήταν για ακόμα μια φορά ένα από τα αδύναμα σημεία του Δικεφάλου, ο ΑΓΟΡ εκμεταλλεύτηκε τις χαμένες φάσεις των Κιτρινόμαυρων και παρά το γεγονός ότι ο Ουίλμπεκιν προσπάθησε να κλέψει τη νίκη τα τελευταία δευτερόλεπτα, τελικά η ΑΕΚ ηττήθηκε με 80-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-44, 60-60, 80-79

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κουμπούρας 2, Σάφτενααρ 27 (6 ριμπ.), Κάουνσιλ 11 (5 ριμπ., 6 ασισ.), Άλεν 7 (1), Καλαμπόκης 17, Φαγιέ 9 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Χείλαρης, Κράβιτς 2, Χόλις 5 (6 ριμπ.).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 6 (5 ασισ.), Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 14 (1), Κασελάκης, Χέρστον 22 (1), Σαρικόπουλος 5, Αθηναίου 6 (1), Μιλόσεβιτς 5, Μενσά – Μπονσού 6 (9 ριμπ.), Ίνγκλις 11 (1).