16.4
05:58

Αρβανίτης στο ΑΕΚ1924: «Βρήκαμε λύσεις στο τέλος» (vid)

Στην κάμερα του ΑΕΚ1924 μίλησε ο Γιάννης Αρβανίτης μετά την εκπληκτική ανατροπή της ΑΕΚ επί του ΙΕΚ ΞΥΝΗ Δικέα και αναφέρθηκε στην έκβαση του αγώνα, τι άλλαξε στην παράταση, αλλά και το τρίτο παιχνίδι.

Αναλυτικά όσα είπε:

-Δύο λόγια για την έκβαση του αγώνα;

«Η προσπάθεια μας ήταν να μπούμε με καλή διάθεση στον αγώνα και νομίζω ότι αυτό το καταφέραμε. Είχαμε εύκολα σουτ χαμένα από τα έξι μέτρα και ένα χαμένο τετ α τετ του Χριστόφορου και 1-2 λάθη που μας φόρτωσα πολύ άγχος.

Χάσαμε το μυαλό μας το τελευταίο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν καταστροφικό για εμάς. Βρεθήκαμε πολύ πίσω και μετά έπρεπε να κοιτάξουμε τι να κάνουμε για να γυρίσουμε ένα παιχνίδι χωρίς επιστροφή.

Είχαμε πολύ κακή αμυντική λειτουργία και η άμυνα μας δεν στάθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα καλά και δεν μπορέσαμε να βρούμε τα πατήματά μας. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Δικέα που ανέβηκε φέτος στην Α1 και είναι μια πάρα πολύ ανταγωνιστική ομάδα».

-Πρώτη παράταση φέτος για την ΑΕΚ. Τι είπατε στους παίκτες;

«Όταν έρχεσαι από 6 γκολ και το παιχνίδι βρίσκεται στο 40’ για να μην λέμε ότι γίνονται μαγικά πράγματα η ψυχολογία είναι ανάποδη. Εμείς είμαστε ξαλαφρωμένοι από αυτό που έχει συμβεί και πλέον ο Δικέας βρίσκεται «κρεμασμένος» μετά την διαφορά που είχε.

Ήμασταν πιο φρέσκοι και βρήκαμε πατήματα από την περιφέρεια και είχαμε πιο καθαρό μυαλό. Είναι και λίγο θέμα τύχης, αλλά εκείνη την στιγμή είχαμε βρει λύσεις και στις δύο πλευρές (σ.σ. άμυνα και επίθεση)».

-Για το τρίτο παιχνίδι;

«Πρόκειται για ένα δύσκολο παιχνίδι και οι δύο ομάδες πρέπει να διαχειριστούν την κόπωση μετά από αυτόν τον αγώνα και επίσης πρέπει να βρούμε ένα γήπεδο για να διεξαχθεί η αναμέτρηση».