15.4
17:35

Στο τέλος μίλησαν οι Μάγκες!

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς οι Μάγκες πήραν μια τεράστια νίκη στην παράταση με σκορ 33-30 και έστειλα τη σειρά στο τρίτο παιχνίδι εκεί όπου θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση. Κακή η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, εντυπωσιακοί Γεωργιάδης, Πλεχ και Μπακαούκας στο τέλος.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον ΙΕΚ Ξυνή Δικέα στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, καθώς οι Μάγκες πήραν ένα προβάδισμα δύο τερμάτων και έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι.

Η συνέχεια ήταν δυσανάλογη για την Ένωση, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη δεν κατάφεραν να βρουν αντίδοτο στις επιθέσεις της ομάδας από τη Νέα Ιωνία.

Από εκεί και πέρα οι Μάγκες έκαναν αρκετά και βιαστικά λάθη στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους και η ανάπαυλα βρήκε τον Δικέα να προηγείται με 15-9.

Οι Μάγκες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν από νωρίς να μειώσουν τη διαφορά από τους γηπεδούχους, με την ΑΕΚ να σφίγγει την άμυνα της και να περιορίζει τα λάθη.

Όσο περνούσε η ώρα η ΑΕΚ ανέβαινε στο παρκέ και ο Δικέας έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει στον φρενήρη ρυθμό των φιλοξενούμενων, με τους Γεωργιάδη και Μπακαούκα να κάνουν τα δικά τους.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 26-26 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου η Ένωση είχε το πάνω χέρι.

Οι Μάγκες πήραν τελικά μια σημαντική νίκη με 33-30 και έστειλαν τη σειρά στο τρίτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί μέσα στο Σαββατοκύριακο και εκεί θα κριθεί η πρόκριση στην επόμενη φάση.