15.4
17:25

Αποχαιρέτησε την Α1

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη ΜΕΝΤ και αποχαιρέτησε και βαθμολογικά την Α1.

Η Ένωση έκανε ένα πολύ κακό ξεκίνημα, ωστόσο κατάφερε στο τέλος του σετ να αντιδράσει. Οι Κιτρινόμαυροι έφτασαν κοντά στο σκορ, πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν στο τέλος να φέρουν το σετ στα ίσα και έτσι η ΜΕΝΤ έκανε το 1-0 και πήρε το προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Παπαδόπουλου ξεκίνησαν με πολύ όρεξη, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να ισοφαρίσουν το ματς. Η ΜΕΝΤ ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και έτσι κατάφερε να αντιδράσει και να πάρει εύκολα το δεύτερο σετ με 25-16.

Οι Κιτρινόμαυροι έδωσαν και την ψυχή τους στο τρίτο σετ, καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα, μέχρι και λίγο πριν το τέλος, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με συνεχόμενους πόντους στο φινάλε έκαναν το 3-0.

Αυτό ήταν το τελευταίο ματς της Ένωσης στην Α1, καθώς πλέον δεν έχει ούτε βαθμολογικές πιθανότητες, ώστε να παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία.

Τα σετ: 25-23, 25-16, 25-21