08.4
16:26

Έμεινε από δυνάμεις η ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι που η ΑΕΚ προσπάθησε και πάλεψε στο ξεκίνημα, γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, με τις απουσίες να παίζουν κομβικό ρόλο για τις παίκτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη που ξέμειναν από δυνάμεις.

Παρά τις σημαντικές απουσίες η ΑΕΚ προσπαθούσε καθ’όλη την διάρκεια του σετ να ισοφαρίσει τον Ολυμπιακό, αλλά οι «ερυθρόλευκες» ήταν πιο ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-21.

Η εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο σετ δεν ήταν η αναμενόμενη, με τον Ολυμπιακό να δείχνει από νωρίς τις διαθέσεις του έχοντας μια διαφορά 7 πόντων (8-1). Αυτή η διαφορά αυξήθηκε μέχρι το τέλος και οι γηπεδούχες πήραν το σετ με 25-12.

Το τελικό σκορ του τρίτου σετ ήταν ίδιο με το προηγούμενο, με το σκηνικό στο παρκέ να είναι παρόμοιο και τη Νέσοβιτς να ξεχωρίζει για τον Ολυμπιακό σε αυτή τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-21, 25-12, 25-12