04.4
18:33

Την «πλήγωσε» ο πρώην και ο… Πάβλοβιτς

Ο Τσακνής με τον Πάβλοβιτς ήταν αυτοί που έβαλαν «stop» στην ΑΕΚ στο κλειστό της Πολιτείας και την υποχρέωσαν στην πρώτη της ήττα στα πλέι οφ με 23-22 και οι Μάγκες θέλουν τη νίκη στο επόμενο παιχνίδι για να ελπίζουν σε πρόκριση.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στο κλειστό της Πολιτείας ανάμεσα στην και τον Δικέα, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά και να σκοράρουν εκατέρωθεν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια υπήρχε ένα «νεκρό» διάστημα 4-5 λεπτών χωρίς να σημειωθεί κάποιο τέρμα με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και να υπάρξουν πολλές χαμένες επιθέσεις από τις δύο πλευρές.

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Πλεχ κράτησε χαμηλά τον δείκτη του σκορ με τις αποκρούσεις του και η ΑΕΚ με τον Δικέα κατευθύνθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα να είναι 12-12.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται χάρη στα γκολ του Πάβλοβιτς, ο οποίος προκάλεσε πολλά προβλήματα στους Κιτρινόμαυρους πετυχαίνοντας αρκετά γκολ.

Από εκεί και πέρα ο Τσακνής κατέβασε τα ρολά για την ομάδα της Νέας Ιωνίας με τους Μάγκες να χάνουν πολλές επιθέσεις και τον Πάβλοβιτς να βρίσκει ευκαιρία να «χτυπά» στις αντεπιθέσεις.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά για την ΑΕΚ η οποία προσπάθησε να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά δεν το κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 23-22 από τον ΙΕΚ ΞΥΝΗ Δικέα.