04.4
13:55

Παίρνει μπροστά ο Κρισάντους

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Αλίμου και πλέον ετοιμάζεται για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος, όπου θα μπει με 10 βαθμούς. Δύο γκολ από τον ανεβασμένο Κρισάντους, που συνέχισε να σκοράρει μετά το πρώτο του τέρμα κόντρα στην Καλλιθέα, ένα ο Ζόριτς.

Στο άδειο Ολυμπιακό Στάδιο η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη και στο τελευταίο ματς της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 3-0 του Αλίμου. Δύο γκολ από τον Κρισάντους, που έδειξε ότι πήρε τα πάνω του μετά το πρώτο του τέρμα κόντρα την Καλλιθέα. Σκόρερ και ο Ζόριτς στο φινάλε της αναμέτρησης. Με αλλαγές παρέταξε την ομάδα του ο Δέλλας, με τους παίκτες να δείχνουν ότι παραμένουν ζεστοί ακόμα και αν δεν έχουν πολλά λεπτά συμμετοχής.

Με Κρισάντους οδηγό

Όπως σε όλους τους αγώνες της φετινής σεζόν έτσι και σήμερα η ΑΕΚ μπήκε με όρεξη στον αγώνα της κόντρα στον Άλιμο, θέλοντας να καθαρίσει από νωρίς την αναμέτρηση με ένα γρήγορο γκολ.

Αυτό και έγινε, καθώς στο 10ο λεπτό ο Πλατέλλας πέρασε ωραία στον Μπαρμπόσα, ο οποίος σέντραρε και ο Κρισάντους με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 για τους Κιτρινόμαυρους.

Στη συνέχεια η Ένωση είχε τον απόλυτο έλεγχο, με το ματς να παίζεται στο μισό γήπεδο, ωστόσο δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, καθώς τα σουτ των Ζόριτς και Πλατέλλα δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Ο Άλιμος από την πλευρά του έφτασε ελάχιστες φορές στην περιοχή του Καραγκιολίδη, με τον γκολκίπερ του Δικεφάλου, να εξουδετερώνει το μοναδικό καλό σουτ των φιλοξενούμενων από τον Ντε Φρέιτας.

Το «κλείδωσε» ο Κρισάντους, σκόραρε και ο Ζόριτς

Όπως ακριβώς ξεκίνησε τον αγώνα της η ΑΕΚ, έτσι μπήκε και στην επανάληψη. Μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κρισάντους έκανε το 2-0 για την Ένωση. Συγκεκριμένα ο Πλατέλλας έβγαλε τη σέντρα, με τον Κρισάντους να πιάνει την κεφαλιά και να διπλασιάζει τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και της Ένωσης.

Στη συνέχεια ο Άλιμος ανέβασε για μερικά λεπτά τον ρυθμό του και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ, κάτι που δεν κατάφερε. Κάτι παρόμοιο συνέβη και με τον Δικέφαλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στις φάσεις που δημιούργησε η ΑΕΚ ήταν ο Πλατέλλας, ο οποίος σε δύο περιπτώσεις, μετά από ωραίες συνεργασίες και κυκλοφορία της μπάλας δεν κατάφερε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Πλατέλλας, το έκανε ο Ζόριτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Μπαρμπόσα και με σουτ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την Ένωση, στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Πεταυράκης, Γιόχανσον (64’ Κορδέρο), Φαγιέ (69’ Γροντής), Πλατέλλας, Ζόριτς, Μπαρμπόσα, Κρισάντους (84’ Αραβίδης)

Άλιμος: Σταυριανός (62’ Μπαντίκος), Κάρδαρης (46’ Σαγανάς), Γαβριήλ, Καρακώστας, Τεσέιρα, Παντελής, Μπονγκ (33’ Άλεξ), Τσατσάρης, Σταύρου, Μπεριέξ, Ντε Φρέιτας

Κίτρινες: Μπονγκ, Παντελής (2), Άλεξ

Κόκκινες: Παντελής