29.3
11:52

Βασίλισσα τετράδας!

Πένυ Μακρή

Απίστευτη ΑΕΚ, απίστευτος κόσμος, τεράστια νίκη. Η Βασίλισσα επικράτησε 93-77του Άρη και πλησίασε μία ανάσα από την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος που δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Εξαιρετικοι Μενσά, Ίνγκλις Μιλόσεβιτς και Χέρστον. Διαστημικός Αθηναίου. Άλλη κλάση ο Ουίλμπεκιν!

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε η αναμέτρηση στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν εξ’ αρχής ρυθμό και την ΑΕΚ να πετυχαίνει ένα σερί 6-0, κάνοντας το σκορ 6-2 στην αρχή.  Η Ένωση με τους Ίνγκλις και Μενσά σε πολύ καλή ημέρα αλλά και με τον Ουίλμπεκιν να οργανώνει εξαιρετικά και να βοηθά και στην άμυνα, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα οδηγούσε χωρίς δυσκολία το ματς, με τον Άρη ωστόσο να ακολουθεί κατά πόδας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με τον Ουίλμπεκιν  να σημειώνει τους πρώτους πόντους της ΑΕΚ, κάνοντας το 24-21. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πάρουν διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν περισσότερες λύσεις και στο 14’ έκαναν το 30-25 με τον  Ντελινινκάιτις  να αναλαμβάνει. Η Βασίλισσα έτρεξε ένα σερί 7-0 και άνοιξε την ψαλίδα για πρώτη φορά στους +11, η οποία ωστόσο έχασε το Λιθουανό, ο οποίος έφυγε από το παρκέ έχοντας τραυματιστεί στο πόδι.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε νωθρά και έδωσε το δικαίωμα στον Άρη να τρέξει κι αυτός ένα σερί 7-0, μειώνοντας στους 3 πόντους. Περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Τόμας έκανε το 63-60, όμως ο Μιλόσεβιτς με καλάθι και φάουλ ανέβασε ξανά τη διαφορά στους +6. Η Ένωση είχε την ευκαιρία να ξεφύγει, ωστόσο στις 4 βολές που είχε να σημειώσει, πέτυχε μόλις της μία, πηγαίνοντας στον πάγκο με το σκορ 67-62.

Σε παιχνίδι για γερά νεύρα εξελίχθηκε η αναμέτρηση, με τον Άρη να μειώνει πάλι στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Η ΑΕΚ πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ, ο Αθηναίου με απίστευτο τρίποντο έκανε το 76-68. Ο πλέι μέικερ της ομάδας είχε μπει ορεξάτος και με νέο τρίποντο κάνει το 81-72 στο 36’, κάτι που επανέλαβε και μετά την επαναφορά από το τάιμ άουτ κάνοντας το 86-74.  Οι Κιτρινόμαυροι οδήγησαν το ματς εκεί που ήθελαν μέχρι τέλους και πήρε τη νίκη με 93-77.

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Παπαπέτρου – Ανδρικόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-35, 67-62, 93-77.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 10 (2 τριπ., 6 ασισ.), Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 2, Χέρστον 16 (1), Σαρικόπουλος, Αθηναίου 14 (4), Μιλόσεβιτς 10 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Μενσά – Μπονσού 16 (12 ριμπ.), Ίνγκλις 18 (6).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 2, Ριντ 2, Τόμας 16 (2 τριπ, 10 ριμπ, 6 ασισ.), Χαρίσης 2, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 23 (2 τριπ., 7 ριμπ.), Νέιμικ 20 (6 ριμπ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 8.