28.3
19:02

Έχασε και περιμένει την… Λαμία

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-0 από τον Παμβροχαϊκό και περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα της Λαμίας με τον Άρη, ελπίζοντας οι «κίτρινοι» να νικήσουν, ώστε η Ένωση να ελπίζω σε νίκη της την τελευταία αγωνιστική και είσοδο στα πλέι άουτ.

Ο Παμβροχαϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει τον ρυθμό της, να μειώσει την διαφορά και να διεκδικήσει το πρώτο σετ. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που είπαν την τελευταία λέξη, καθώς έκαναν το 1-0 με σκορ 25-19.

Αντίθετα, στο δεύτερο σετ ο Παμβροχαϊκός πήρε τη διαφορά πόντων, την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος, με την Ένωση να μην μπορεί να αντιδράσει και έτσι να γίνεται το 2-0 με σκορ 25-19.

Η ΑΕΚ τα έπαιξε όλα για όλα στο τρίτο και τελευταίο σετ, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ. Οι Κιτρινόμαυροι πάλεψαν με όσα ψυχικά αποθέματα τους είχαν μείνει, αλλά δεν κατάφεραν να μπουν ξανά στο παιχνίδι και έτσι ο Παμβροχαϊκός έκανε το 29-27 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Το αν τελικά η ΑΕΚ θα μπει στα πλέι άουτ η όχι θα το κρίνει σε μεγάλο βαθμό το αποτελέσματα του Λαμία – Άρης, με την Ένωση να χρειάζεται νίκη του Άρη, ώστε η διαφορά με την Λαμία να είναι λιγότερη από επτά βαθμούς και με νίκη την τελευταία αγωνιστική, να καταφέρει μείνει ζωντανή και να μην υποβιβαστεί αμέσως.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 29-27