21.3
17:04

Yo, yo, yo Big Malik

Ο τρομερός Μαλίκ Χέρστον, με φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, 7 στα 7 δίποντα σε κρίσιμες επιθέσεις και ηγετική παρουσία, οδήγησε την ΑΕΚ στο 72-65 επί του Κολοσσού. Θετικό ντεμπούτο από Ουίλμπεκιν, καθοριστικός στο τέλος ο Μιλόσεβιτς.

Ένα δεκάλεπτο και με τις εξαιρετικές υπηρεσίες του Μαλίκ Χέρστον , ήταν αρκετό για τη Βασίλισσα, ώστε να ανατρέψει τα δεδομένα στο Βενετόκλειο και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα μέσα από τα χέρια του Κολοσσού, που μέχρι την 3η περίοδο φαινόταν το μεγάλο φαβορί.

Ο αγώνας:

Πολύ κακή ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικά της η αστοχία και τα λάθη, που έδωσαν το δικαίωμα στον Κολοσσό να πάρει το προβάδισμα και να φτάσει τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό.

Ο Ίνγκλις ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ μετά από εύστοχη βολή, ενώ λίγο μετά ο Σάκοτα επίσης με τον ίδιο τρόπο έκανε το 3-0 για την ΑΕΚ. Ο Ουότερς ισοφάρισε με γκολ-φάουλ , όμως η Βασίλισσα με τον Χέρστον έκανε το 5-3.

Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 8-5 και από εκεί και πέρα συνέχισαν να προηγούνται μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου,.

Η Ένωση δεν μπορούσε να βρει στόχο, εκτός από τις βολές που και σε αυτές ήταν αρκετά άστοχη. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Ίνγκλις και Μενσά μείωσαν σε 19-17, όμως ο Κολοσσός με ένα σερί 5-0 έφτασε τη διαφορά στους +7 για πρώτη φορά, κάνοντας το 24-17.

Ο Μανωλόπουλος ανοιξε την ψαλίδα στους 10 πόντους, ενώ ο Χάγκινς έγραψε το 29-17. Ο Ουίλμπεκιν που αγωνίστηκε για πρώτη φορά στα Κιτρινόμαυρα, πέτυχε μετά από αρκετή ώρα το πρώτο του καλάθι. Ο Σαρικόπουλος στη συνέχεια πέτυχε καλάθι και φάουλ μειώνοντας σε 32-25, ενώ ο Ντελινινκάιτις έκανε το 32-27 του ημιχρόνου.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 του Κολοσσού, όμως ο Ίνγκλις με τρίποντο έκανε το 37-30, με τον Ουότερς να αναλαμβάνει για τους γηπεδούχους ανεβάζοντας τη διαφορά στους +11.

Κάπου εκεί φώναξε παρών ο Μαλίκ Χέρστον. Ο Αμερικανός μαζί με τους Ουίλμπεκιν και Ίνγκλις έτρεξαν ένα σερί 6-0, με τον πρώτο να συνεχίζει ακάθεκτος κρατώντας την ΑΕΚ στο μτς. Ο Κολοσσός πίεσε και κατάφερε να ανοίξει ξανά τη διαφορά στους +10, στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η 4η και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους Χέρστον και Σαρικόπουλο να μειώνουν σε 50-44 και τον Μιλόσεβιτς στο 33΄να κάνει το 50-48, μετατρέπoντας τον αγώνα σε ροντέο. Ο Χέρστον έβαλε για πρώτη φορά τη Βασίλισσα μπροστά μετά από μεγάλο διάστημα , με τον Κολοσσό να κυνηγάει και να περνά μπροστά.

Ο Χέρστον ήταν ξανά εκεί για να ισοφαρίσει στο 37΄, ο Σαρικόπουλος έκανε το 63-66 και Μιλόσεβιτς με τέσσερις εύστοχες βολές έκανε το 65-70, με την ΑΕΚ να παίρνει τελικά την τεράστια νίκη.

Διαιτητές: Σχινάς – Ψαριανός – Ξενικάκης.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-27, 50-40, 65-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 6, Γουότερς 16 (1 τριπ., 5 ριμπ., 6 ασισ.), Μανωλόπουλος 6 (2), Σμιθ 4, Στεφανίδης 3, Λίντεν 9 (3), Σκοτ 8 (2), Χάγκινς 11 (7 ριμπ.), Ρόμπινσον 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 9 (1 τριπ., 5 ριμπ., 5 ασισ.), Ντελινινκάιτις 12 (2), Σάκοτα 2, Χέρστον 19 (1), Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου, Μιλόσεβιτς 6 (9 ριμπ.), Μενσά – Μπονσού 9 (11 ριμπ.), Ίνγκλις 8 (1 τριπ., 6 ριμπ.).