15.3
17:53

Η νίκη είναι η νοοτροπία τους

Παρά την απογοήτευση μετά τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό, οι παίκτες της ΑΕΚ εμφανίστηκαν όπως έπρεπε στο γήπεδο του Φωστήρα και παρά τον αρχικό αιφνιδιασμό (1-0 στο 4’) γύρισαν το ματς και με κορυφαίο τον Ζόριτς, έφτασαν στο 3-1.

Οι παίκτες της ΑΕΚ άφησαν πίσω τους την ήττα και τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό, απέδειξε ότι έχει νοοτροπία νικητή και επικράτησε με 3-1 του Φωστήρα στον Ταύρο, παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ. Σκόρερ οι Γιόχανσον, Πλατέλλας και ο κορυφαίος σήμερα Ζόριτς.

Έμεινε πίσω, αντέδρασε σωστά

Ο αγώνας της ΑΕΚ κόντρα στον Φωστήρα δεν ξεκίνησε καλά, καθώς πριν καλά καλά ζεσταθούν οι Κιτρινόμαυροι έμειναν πίσω στο σκορ. Στο 4ο λεπτό ο Φωστήρας κέρδισε το κόρνερ, με τον Μπέλερη να πιάνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ. Ωστόσο, το συγκεκριμένο τέρμα δεν επηρέασε τους παίκτες της Ένωσης, που στη συνέχεια επέβαλαν το ρυθμό τους.

Σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο με εξαίρεση το γκολ και ένα σουτ του Μουστόγιαννη, το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά ο Βούρας, ο Φωστήρας δεν κατάφερε να απειλήσει, περνώντας ελάχιστες φορές τη σέντρα.

Στο 17ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα, με τον Αραβίδη να σεντράρει από το ύψος του κόρνερ και τον Γιόχανσον να κάνει το 1-1 με κεφαλιά. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 33ο λεπτό ο Πλατέλλας είχε την ευκαιρία να κάνει από κοντά το 2-1, με τον Γκίκα να του λέει «όχι». Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα ο ταλαντούχος επιθετικός της Ένωσης κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, μετά από σέντρα του Ζόριτς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Δικέφαλος είχε την ευκαιρία να σημειώσει και άλλα τέρματα, με πρωταγωνιστές τους Κρισάντους και Ανάκογλου, με την μπάλα να μην τους κάνει το χατίρι.

Έπεσε ο ρυθμός, σκόραρε ξανά η ΑΕΚ

Καμία σχέση δεν είχε το δεύτερο του αγώνα σε σχέση με το πρώτο. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν ήταν το ίδιο παραγωγική. Ο Φωστήρας έκλεισε σωστά την άμυνά του, με τους Κιτρινόμαυρος να δυσκολεύονται να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Γιόχανσον, ο Πλατέλλας και ο Κρισάντους το έκανε ο Ζόριτς στο 80ο λεπτό, με εντυπωσιακό γυριστό σουτ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για την Ένωση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μεγάλο ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού σκορ είχε και ο τερματοφύλακας του Φωστήρας, Γκέκας, ο οποίος σε αρκετές φορές κατέβασε ρολά και έκοψε τους παίκτες της Ένωσης.

Στο γήπεδο του Ταύρου βρέθηκαν περίπου 1000 οπαδοί της ΑΕΚ, οι οποίοι βοήθησαν τους παίκτες του Δέλλα με το τραγούδι τους, δείχνοντας ότι θα βρίσκονται συνεχώς στο πλευρό τους.

Φωστήρας: Γκέκας, Ζυγογιάννης, Γρομητσάρης, Γκατσέσα, Βλασόπουλος (72’ Υμεράι), Μουκίδης (46’ Σιώπης), Μουστόγιαννης (62’ Ράμα), Μπελέρης, Σμυρλής, Αχείμαστος, Μήτκας

ΑΕΚ:  Βούρας, Ανάκογλου, Αραβίδης (75’ Ντακόλ), Κολοβέτσιος, Μπακάκης (65’ Ρόβας), Πεταυράκης, Πλατέλλας, Τζανετόπουλος, Κρισάντους, Ζόριτς (83’ Φαγέ), Γιόχανσον

Κίτρινες: Κολοβέτσιος, Κρισάντους, Γκατσέσα, Σιώπης, Αχείμαστος, Πεταυράκης