10.3
19:48

Δεν κουνιέται από την τετράδα!

Οι «κοριτσάρες» της ΑΕΚ επικράτησαν με 3-1 στα σετ μέσα στην Ηλιούπολη με την τοπική ομάδα, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία διατηρώντας έτσι και τη θέση τους στην τετράδα του βαθμολογικού πίνακα ενόψει της συνέχειας της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Με μεγάλη ευκολία κατέκτησε η ΑΕΚ το πρώτο σετ του αγώνα κόντρα στην Ηλιούπολη. Οι Κοριτσάρες έκαναν ένα καλό σερί στο ξεκίνημα, οι γηπεδούχες αντέδρασαν, ωστόσο η συνέχεια ανήκε ξανά στην Ένωση, η οποία κατάφερε να κάνει το 1-0 στα σετ, με σκορ 17-25.

Με τον ίδιο τρόπο που εξελίχθηκε το πρώτο σετ, πραγματοποιήθηκε και το δεύτερο. Η ΑΕΚ δεν έδωσε δικαίωμα στον αντίπαλό τους, ο οποίος προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ αλλά δεν το κατάφερε. Έτσι, με διαδικαστικό χαρακτήρα οι Κιτρινόμαυρες έκαναν το 2-0, με σκορ 14-25.

Στο τρίτο σετ οι αθλήτριες της Ένωσης χαλάρωσαν αρκετά με την Ηλιούπολη να ανεβάζει ρυθμό, και να ξεφεύγει στη διαφορά των πόντων. Η Ένωσης σε αυτό το σημείο έδειξε κουρασμένη να διεκδικήσει την ανατροπή του σετ και έτσι πήγε να πάρει τη νίκη στο τέταρτο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε σετ.

Στο τέταρτο σετ λοιπόν, οι «κοριτσάρες» αφυπνίστηκαν μετά και από τις οδηγίες του Μανώλη Ρουμελιώτη και κατάφεραν να αναπτύξουν τη διαφορά παρ’ ότι στα μισά του σετ η Ηλιούπολη πίεσε και έφτασε μέχρι και την ισοφάριση. Τελικά οι αθλήτριες της ΑΕΚ πήραν το σετ αλλά και την πολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχεις του πρωταθλήματος της Α1.

Τα σετ: 17-25, 14-25, 25-18, 17-25