09.3
20:02

Τίποτα δεν τους σταματά

Οι Μάγκες μετά τη μεγάλη νίκη πρόκριση κόντρα στον Διομήδη Άργους, επικράτησαν με 35-30 του Δικέα, δείχνοντας ότι διατηρούν το μέταλλο των πρωταθλητών.

Πίσω στο σκορ βρέθηκαν στην έναρξη του αγώνα οι παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβασαν το ρυθμό τους. Τα τέσσερα γκολ του Νικολαΐδη ανέβασαν την ψυχολογία των παικτών του Αρβανίτη, που ισοφάρισαν το ματς και σιγά σιγά ξεκίνησαν να χτίζουν τη διαφορά της νίκης.

Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και κατάφεραν να πάρουν διαφορά τριών τερμάτων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 17-14. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τερματοφύλακας του Δικέα, Τσακνής, που αγωνιζόταν παλαιότερα στην Ένωση, κατέβασε ρολά και έκοψα πολλές φορές τους παίκτες του Δικεφάλου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μάγκες έχασαν για λίγο τη συγκέντρωσή τους, με τον Δικέα να καταφέρνει να ισοφαρίσει το ματς και να διατηρεί ελπίδες για νίκη.

Ωστόσο, οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να αντιδράσουν και με ένα εντυπωσιακό σερί να αυξήσουν τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα.

Οι φιλοξενούμενοι σάστισαν από την αντίδραση της ΑΕΚ και δεν κατάφεραν να μπουν ξανά στο ματς, με τους Μάγκες να παίρνουν ακόμα μια νίκη με σκορ 35-30.