07.3
18:24

Και τώρα ελάτε…

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-0 της Ερμιονίδας στο ΟΑΚΑ, κάνοντας ζέσταμα για τον αγώνα της Τετάρτης κόντρα στον Ολυμπιακό. Συνεχίζει να σκοράρει ο Αραβίδης, επιστροφή με γκολ για Ντούνη και Ντακόλ. Σκόρερ και ο Ανάκογλου. Λαϊκή απαίτηση από τον κόσμο η νίκη – πρόκριση στο καυτό και γεμάτο Ολυμπιακό Στάδιο.

Δυναμικά ξεκίνησε τον αγώνα της η ΑΕΚ κόντρα στην Ερμιονίδα, με τους Κιτρινόμαυρους να αναζητούν ένα γρήγορο γκολ και την μπάλα να μην τους κάνει το χατίρι. Στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ρόβας έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Στο 24ο λεπτό ο Πονηρός με τριπλή απόκρουση είπε «όχι» στους Ντούνη και Ανάκογλου, με τον δεύτερο να βρίσκει τελικά δεκατρία λεπτά αργότερα το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Ανάκογλου ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και από κοντά έκανε το 1-0  για την Ένωση. Έξι λεπτά αργότερα ο Μάνταλος έκανε σέντρα από αριστερά, οι αμυντικοί της Ερμιονίδας δεν έδιωξαν την μπάλα, με τον Ντούνη να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποια στημένα, ωστόσο δεν κατάφεραν τίποτα, καθώς τόσο ο Βούρας, όσο και οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωχναν με ευκολία την μπάλα.

«Χτύπησε» ξανά ο Αραβίδης

Στην επανάληψη οι παίκτες της Ερμιονίδας μπήκαν δυνατά, θέλοντας να πετύχουν κάποιο τέρμα, ωστόσο όπως ήταν αναμενόμενο δεν τα κατάφεραν. Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν να στέκονται καλά στην άμυνά τους, και όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαζαν την απόδοσή τους.

Η πίεση της ΑΕΚ απέφερε καρπούς στο 64ο λεπτό, όταν ο Αραβίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Ντούνης σούταρε αρχικά με την μπάλα να κοντράρει και τον Μπαρμπόσα να μπαίνει στη φάση. Ο Πορτογάλος  μετά από ατομική ενέργεια πέρασε ωραία στον Αραβίδη, που από κοντά έκανε το 3-0.

Μετά το 3-0 ο Δέλλας έριξε στον αγώνα τους Κορδέρο και Ντακόλ που προερχόταν από τραυματισμούς, ώστε να τους «ζεστάνει» ενόψει της συνέχειας.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο ρυθμός έπεσε, με την Ερμιονίδα να πιέζει και τους παίκτες του Τραϊανού Δέλλα να προσπαθούν να σημειώσουν ακόμα ένα τέρμα, κάτι που έκαναν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Ντακόλ, ο οποίος αφιέρωσε το γκολ του στην έγκυο γυναίκα του.

Μετά και από αυτή τη νίκη όλη η προσοχή της ΑΕΚ πέφτει στο ματς της Τετάρτης κόντρα στον Ολυμπιακό, όπου το ΟΑΚΑ θα είναι γεμάτο και άπαντες θέλουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΑΕΚ: Βούρας, Γεωργέας, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Ρόβας, Ανάκογλου (56’ Κρισάντους), Ντούνης, Μάνταλος (63’ Κορδέρο), Μπαρμπόσα (73’ Ντακόλ), Αραβίδης

Ερμιονίδα: Πονηρός, Κολόκας, Παπανικολάου, Δωματάς (77’ Κουτσοσπύρος), Όμο, Σβόγιτς (60’ Συμελίδης), Βλαχόπουλος(67’ Τσακόν), Μηλιώτης, Παβίσεβιτς

Κίτρινες: Γεωργέας, Παπανικολάου, Ταπέ, Ντούνης,