07.3
12:36

Αντίο με 6άρα

Η ομάδα Νέων της ΑΕΚ τελείωσε την πρώτη φάση της Football League με μια εντυπωσιακή νίκη με 6-1 κόντρα στα Χανιά.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας ως μοναδικό στόχο μια νίκη και πολλά γκολ στο φινάλε της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε στο 25ο λεπτό ο Βλαχομήτρος (που πλέον είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας), με το γκολ να δίνει διαφορετικό αέρα στους συμπαίκτες του. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43ο και στο 44ο λεπτό οι Μίχας και Γαλανόπουλος σκόραραν ξανά, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στην επανάληψη τα Χανιά μείωσαν σε 3-1 με τον Παρέλης (πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων), με την Ένωση να βρίσκει ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μίχα στο 74ο λεπτό, τον Αντωνίου 6 λεπτά αργότερα να κάνει το 5-1 και λίγο αργότερα να διαμορφώνει το τελικό 6-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν ακόμα ένα γκολ με τον Παρέλη, το οποίο ακυρώθηκε ως οφ σάιτ.

Μετά και από αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έκανε το +9 από τον δεύτερο Άλιμο και πλέον περιμένει πότε θα οριστούν οι αγώνες των μπαράζ για να τον αντιμετωπίσει ξανά.

AEK: Πάντος, Βιδάλης (68′ Κοφσανίδης), Γιαννούτσος (64′ Ψάνης), Μαρκοπουλιώτης (72′ Παπάζογλου), Γραμματίκας (51′ Πανουργιάς), Γαλανόπουλος (46′ Λίτσι), Αντωνίου, Καρβουνίδης, Κυριαζής (68′ Ασπρογιάννης), Μίχας, Βλαχομήτρος.

Χανιά: Σκευοφύλαξ, Φυντικάκης, Μανίκος (46΄ Βαγενάς), Αργυρουδάκης, Πάτας, Ούκα (46΄ Παρέλης), Τραγούδας (72′ Παπαδάκης), Σκούρτης, Καζάκος, Άννινος (83′ Γκορόσι), Λεβεντάκης